Što veća zabrana, veća prodaja: Banjalučani ne štede na pirotehnici

Objavljeno: 4. 1. 2018 u 11:18h

Uprkos kaznama, zabranama i upozorenjima Banjalučani ne odustaju od tradicionalnog bacanja petardi za novogodišnje praznike, za šta su spremni dati i više od 300 KM.

Ako je suditi prema riječima banjalučkih prodavaca i buke na ulicama, Nova godina bez pirotehnike se ne računa.

Petarde, vatrometi, baklje i ostala pirotehnička sredstva prodaju se u velikim količinama, a najviše im se raduju djeca.

Iako policija kažnjava kaznama do 6.000 KM i liječnici upozoravaju na povrede koje se nerijetko dešavaju, te šalju poruku da petarde nisu igračke, ipak se ispostavilo da su najmlađima petarde omiljene igračke.

“Narod voli pirotehniku, voli da puca, slavi i obilježi praznike kako dolikuje našim običajima. Ove godine su se najviše kupovale standardne petarde, ali i one jake – magnum. Mušterije su većinom roditelji koji ih kupuju djeci. Ima ih koji potroše 20 KM, a ima i onih koji daju i više od 300 KM”, ispričao je radnik iz jedne pirotehničarske radnje.

Paket standardnih petardi od 20 komada košta tri KM, a sa jačinom petarde povećava se i cijena. Baklje koštaju oko 10  KM, ali i ma i onih kojima cijena prelazi 100 KM.

Veći vatrometi koštaju oko 200 KM, ali slični u manjim varijantama mogu se naći i za 60 KM.

Dodaje da ima ljudi koji već godinama kupuju ogromne količine pirotehnike, pa je tako ove godine bilo onih koji su djeci kupovali i po 20 paketa petardi i nekoliko vatrometa.

“Djeca to vole, a roditelji im ispunjavaju želje. Ja ih obavezno upozorim da ne daju djeci da ih pale, ali znam i sam kako to ide. Moramo biti više oprezni”, dodaje ovaj prodavac.

Da Banjalučani vole „da pucaju“ svjedoči i buka na ulicama, koja je počela nekoliko dana pred Novu godinu, a trajaće sve dok se ne proslavi i ona pravoslavna.

U gotovo svakom dijelu grada može se vidjeti grupa djece koja naoružana pirotehnikom baca petarde po nekoliko sati, eksperimentišući sa flašama, kutijama, vodom, a nerijetko petarde bacaju i pod automobile.

Onlajn prodaja

Petarde, vatrometi i ostala pirotehnika kupovala se i na internetu, a ni tamo, sudeći prema riječima prodavca, mušterija nije nedostajalo, iako pirotehnika na ovaj način prodaje nelegalno.

Pitali smo nekoliko prodavaca iz oglasa koliko košta paket petardi i kako bi ga mogli preuzeti.

“Nemam trenutno ništa, sve sam prodao, ali nabaviću za dva dana pa se možemo tada čuti i dogovoriti oko preuzimanja, najbolje da pošaljem na kućnu adresu”, rekao je kratko jedna od prodavaca sa interneta.

Izvor: blic.rs / Autor: Tanja Vukomanović

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/sto-veca-zabrana-veca-prodaja-banjalucani-ne-stede-na-pirotehnici/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])