Priče iz središta zemlje: Banjalučki speleolozi (Foto)

Objavljeno: 3. 6. 2018 u 09:00h

Speleologija je interdisciplinarna nauka koja kombinuje znanje hemije, biologije, geologije, meteorologije, i kartografije, te analizira i prati podzemne vode i puteve. Speleolozi, pored toga što mogu da uživaju u ljepotama koje je priroda oblikovala, bave se istraživanjem morfologije, nastanka i razvoja jama i pećina kao i ostalim speleološkim istraživanjima.

Bavljenje speleologijom zahtjeva određene psihičke i fizičke sposobnosti, kao i veliku posvećenost i ljubav, te smo za našeg sagovornika izabrali Marinu Kucalović, sekretara Speleološkog društva ‘’Ponir’’, za koju speleologija nije samo hobi već i istinska ljubav.

’’Po prirodi sam entuzijasta koji voli da provodi vikende u prirodi planinareći, družeći se, i na taj način pronalazim lijek od svakodnevnog stresa. Tako sam otkrila i Speleološko društvo „Ponir“ koje ima dugu tradiciju bavljenja speleologijom preko 30 godina, te sam kroz aktivnosti koje organizuju imala priliku da prođem neophodnu obuku za početnike, kroz koju sam dobila potrebna znanja i vještine. Stručni predavači i instruktori, susretljivi svim članovima, bili su na raspolaganju za svako dodatno pitanje i pojašnjenje, što je meni bilo jako bitno, s obzirom na to da se ranije nisam susretala sa nečim sličnim. Članovima se pruža prilika da učestvuju na ekspedicijama, međunarodnim obuka i međunarodnim skupovima, kao i speleospasilačkim obukama, što koristim kada god imam mogućnosti za to. Tako sam se brzo zaljubila u speleologiju i tu i ostala.’’

Bosnu i Hercegovinu karakteriše pripadnost Dinaridima, gdje su podzemni objekti karakteristični po raznolikosti podzemnih bioloških vrsta među prvima u svijetu. Na Dinarskom masivu se nalaze neke od najdubljih jama u Evropi i u svijetu. Veliki potencijal se nalazi baš u Bosni i Hercegovini, iz razloga što veliki broj podzemnih objekata još uvijek nije istražen.

’’Prva jama koju sam posjetila je Ledana koja se nalazi u Ribniku i definitivno je za mene izuzetno posebna, a vjerujem da nikoga nije ostavila ravnodušnim s obzirom na to da je specifična po tome što se u njoj akumuliraju ledene naslage kroz dugi niz godina i predstavlja fascinantan prizor za sve posjetioce. Nevidna voda na Dinari u kojoj se sa istraživanjem stalo na dubini od -653 metra gdje se nalazi jezero dublje od 20 m je najdublja jama u Bosni i Hercegovini. Najdublja jama koju je naše društvo istraživalo je jama Jojkinovac na Grmeču gdje se stalo sa istraživanjem na dubini od -460m. Svaki objekat ima svoju priču i teško je izdvojiti dva ili tri, ali spomenuću još i istraživanje pećine Kuk. Ova pećina je pod zaštitom Zavoda za zaštitu kulturno istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske, i spada u prirodno dobro II kategorije. U pećini Kuk su pronađeni najstariji (36.000-40.000 godina) ostaci pećinskog medvjeda (Ursus spelaeus) u Republici Srpskoj.’’

Korist od speleologije može biti posredna i neposredna. Neposredna je u fizičkoj aktivnosti speleologa u speleološkim istraživanjima. Boraveći u prirodi, na površini i pod zemljom, savladavajući prirodne prepreke i razne opasnosti, speleolozi jačaju fizičku kondiciju, snagu, izdržljivost i volju, uživaju u otkrivanju nepoznatog i prevazilaže lične fizičke i psihičke barijere. Posredna korist se ogleda u rezultatima istraživanja od kojih korist imaju ne samo speleolozi već i cjelokupno društvo. Rezultati istraživanja se mogu koristiti u različite svrhe kao što su: pri gradnji hidroelektrana, tunela, sistema za snadbjevanje pitkom vodom, zatim turističke, prosvjetne i naučne.

’’Speleologija nije zastupljena kod nas u mjeri u kojoj bi trebala biti. Mali broj ljudi u BiH se bavi speleologijim, naročito ako imamo u vidu neistraženi potencijal naše zemlje koji je ogroman. Smatram da speleologija zaslužuje mnogo veće priznanje u medijima i javnom mnjenju, ali i među institucijama, kako bismo mogli podići ovu priči na viši nivo.’’

Članovi ’’Ponira’’ ujedno su i članovi Speleospasilačkog saveza Republike Srpske, u okviru Speleospasilačke službe-stanica Banjaluka, koja je uvijek u pripravnosti i na usluzi svim građanima, te u slučaju prirodnih nepogoda, kao i drugih nesreća koje zahtjevaju angažman stručnih lica i opreme, ali i u bilo kojoj drugoj situaciji, spremni su da pomognu građanima.

#FirstStep2018/ Banjaluka.com/ Autor: Jelena Pekez

Broj pregleda: 2721

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/price-iz-sredista-zemlje-banjalucki-speleolozi-foto/||claudebot