Pomama za kopiranim udžbenicima

Objavljeno: 30. 9. 2013 u 09:31h

Fotokopirnice širom RS krcate su narudžbi za kopiranje školskih udžbenika za osnovce, jer veliki broj roditelja ne može da djeci priušti nove udžbenike zbog njihove cijene.

dru-kopiranje-knjiga

U jednoj banjalučkoj kopirnici su rekli da ne mogu više da prime narudžbu u narednih pet dana, jer su zatrpani kopiranjem udžbenika.

“Sad trenutno ništa ne primamo, jer su udžbenici prioritet, nastava je počela i veliki broj roditelja se odlučuje da umjesto kupovine udžbenika kopira prošlogodišnji, jer na taj način dobije duplo jeftiniji udžbenik”, kažu u ovoj kopirnici.

Mirjana L., majka učenika osmog razreda, kaže da je odlučila da kupi polovne udžbenike, a one koje nije našla u prodaju odlučila je da kopira.

“Novi komplet udžbenika za osmi razred košta oko 158 KM, dok se taj isti komplet, polovan, može naći za 70 KM, uključujući i udžbenik za strani jezik”, kaže Mirjana.

Prema njenim riječima, prosječna cijena jednog kopiranog udžbenika za osnovnu školu košta pet, za srednju školu šest, a stručni udžbenik za srednju školu oko sedam KM.

Davor Ševa, direktor “Mikro printa” Banjaluka, kazao je da je logično da su povećane narudžbe za kopiranjem udžbenika s obzirom na to da je počela školska i da uskoro počinje akademska godina.

“Mislim da se uglavnom radi o kopiranju udžbenika kojih nema u prodaji, to su ovi udžbenici stari i po petnaestak godina pa su ljudi jednostavno prisiljeni da kopiraju ako ne mogu kupiti udžbenik”, istakao je Ševa.

Cijena kopiranih udžbenika kreće se od četiri do 10 KM u zavisnosti od broja strana udžbenika, a kopiranje jedne stranice košta oko 0,04 KM.

Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS, kazao je da se roditelji u septembru, koji je poznat kao “najskuplji” mjesec u godini, na sve moguće načine snalaze da prođu jeftinije.

“Ako je kopirani udžbenik jeftiniji i za nekoliko maraka, roditelji će se radije odlučiti za tu varijantu nego da kupuju novi udžbenik. Posebno ako uzmemo u obzir da se većina udžbenika ne mijenja, posebno matematika i fizika, koje godinama imaju istu materiju”, kazao je Petrović.

On je naveo da ako već moraju kupovati novu odjeću, obuću, pripremati drva i zimnicu, roditelji gledaju da prođu što jeftinije bar kada su u pitanju udžbenici.

Rade Ristović, direktor Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Sarajevo, potvrdio je da se broj kopiranih udžbenika povećava iz godine u godinu.

“Iako zakoni koji regulišu ovu oblast ne dozvoljavaju kopiranje kompletnog udžbenika ta pojava je sve prisutnija iz godine u godinu. Mi tu ne možemo puno da uradimo, s obzirom na to da nemamo tu nadležnost”, kazao je Ristović.

On je naglasio da bi ovu pojavu trebalo da kontroliše nadležna inspekcija, ali da nema informaciju da je neko zbog nedozvoljenog kopiranja do sada kažnjen.

“Bilo bi potrenbo pooštriti kontrole u ovoj oblasti, jer Zavod ima značajne gubitke zbog nelegalnog kopiranja”, kazao je Ristović.

On je naglasio da bi u ovoj oblasti trebalo da bude uvedeno više reda i posvećeno više pažnje, jer ovo Zavodu donosi manje prihode zbog smanjene kupovine udžbenika.

Izvor: Nezavisne novine

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/pomama-za-kopiranim-udzbenicima/||claudebot