Nedostatak stručnog kadra koči inkluziju

Objavljeno: 25. 2. 2014 u 15:06h

Glavni problem provođenja inkluzije u školama je nedostatak stručnog kadra, didaktičkog materijala, kao i nedovoljno poznavanje mogućnosti i tehnika rada sa djecom sa poteškoćama, ističu predstavnici Udruženja građana “Ipostasis” Banjaluka.

škola

“U školama je još prisutan veliki nedostatak stručnjaka za dijagnostiku i tretman posebnih potreba, a djeca ometena u razvoju i njihove porodice prepuštene su suočavanju s nizom problema”, rekla je predsjednik Udruženja Milica Pavlović-Petković na konferenciji za novinare u Banjaluci, povodom realizacije i predstavljanja rezultata projekta – “InkluzijaNamaTre.ba”.

Ona je navela da se roditelji djece ometene u razvoju suočavaju sa nerazumijevanjem potreba vlastitog djeteta, nepoznavanjem prava na razvoj i obrazovanje pod istim uslovima, kao što imaju ostala djeca, te prihvatanjem od šire porodice i sredine.

Pavlovićeva je rekla da je jedan od osnovnih ciljeva navedenog projekta uvođenje stručnog kadra u nastavu da bi svojim radom olakšali savlađivanje školskog gradiva učenicima sa posebnim obrazovnim potrebama, ali da bi i cjelokupnom razrednom kolektivu omogućili lakše održavanje toka nastavnog časa.

“Projektomm koji je realizovan od septembra prošle godine do februara ove godine obuhvaćeno je 12 prigradskih škola grada Banjaluka i više od 150 djece kojima je potrebna dodatna podrška u radu”, rekla je Pavlovićeva.

Ona je istakla da je na projektu angažovano pet defektologa, tri psihologa i 17 studenata master studija psihologije, kako bi bila pružena maksimalna podrška što većem broju djece.

Pavlovićeva je naglasila da je, osim direktnim radom s djecom, održan veliki broj individualnih i grupnih sastanaka sa više od 90 roditelja, i sa više od 170 nastavnika, stručnim saradnicima, kao i nekoliko radionica sa vršnjacima.

“Paralelno s direktnim pružanjem podrške u školama, cilj je bio da se promovisanjem koncepta socijalne inkluzije, kroz pružanje jasnih informacija i zajedničke aktivnosti, postigne bolje razumijevanje potrebe, mogućnosti i prava djece s poteškoćama, te da se na taj način utiče na smanjenje postojećih predrasuda i stereotipa”, rekla je Pavlovićeva.

Koordinator projekta “InkluzijaNamaTre.ba” Ivana Zečević naglasila je da problem predstavlja Zakon o osnovnom obrazovanju za koji kaže da nije usklađen.

“Kod nas u Zakonu piše da dijete umjerene mentalne zaostalosti ne može da pohađa osnovnu školu, ali autistično dijete ili dijete sa Daunovim sindromom može da pohađa redovnu školu”, rekla je Zečevićeva.

Ona kaže da se resorno ministarstvo i Republički pedagoški zavod oglušuju o zapošljavanju stručnih saradnika.

Defektolog Saša Tatić kaže da roditelji djece sa poteškoćama često dođu kasno kod defektologa. “Roditelji nisu upućeni, ne postoje pravovremene informacije, što je najveći problem”, rekao je Tatić i dodao da djeca sa posebnim potrebama i teškoćama u razvoju izlaze iz osnovnih škola polupismena ili nepismena.

Tatić naglašava da je individualni rad osnovni oblik rada sa djecom sa poteškoćama.

Projekat, čiji je nosilac Udruženja građana “Ipostasis” Banjaluka realizuje se u okviru projekta “Jačanje lokalne demokratije 3” Razvojnog programa UN /UNDP/, a finansira ga EU iz IPA sredstava, u iznosu od dva miliona evra i uz podršku grada Banjaluka.

Izvor: Agencije

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/nedostatak-strucnog-kadra-koci-inkluziju/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])