Ne vjeruj na prvu (Foto)

Objavljeno: 13. 8. 2019 u 13:42h

Banjaluka.com /Autor: Marija Gajić

O fenomenu dezinformacija, digitalnim alatima koji se koriste za provjeru, verifikaciju i praćenje porijekla medijskih sadržaja, kao i o odgovornosti pojedinaca u sprječavanju širenja dezinformacija, razgovarano je danas u Smart Office prostorijama na predstavljanju edukativne platforme pod nazivom „Ne vjeruj na prvu“.

Igor Stojanović, menadžer projekta, kazao je da je ova platforma na temu edukacije novinara i generalno javnosti o trendovima u digitalnim medijima.

„A zapravo, njegov fokus jeste da dovede fenomen dezinformisanja na javni dnevni red, odnosno da ljudi pokušaju odgovornije konzumirati informacije koje im se svakodnevno nude i razmisliti dva puta prije nego što ih podjele na svojim društvenih računa kako bi možda doprinjeli da se širenje dezinformacija smanji i da se smanji njegov negativan uticaj na društvo“, objasnio je Stojanović.

On je dodao da je danas predstavljena i android aplikacija koja je razvijena da omogući ljudima da pristupe svim sadržajima, ali da čitaju sve druge informacije.

Lažne vijesti najviše zastupljene u online medijima

Siniša Vukelić, urednik portala “Capital.ba” smatra da su lažne vijesti na našem prostoru najviše zastupljene u online medijima.

„Nažalost, u RS je slučaj da te lažne vijesti prenose i zvanične agencije i javni servis, što im daje dodatni kredibilitet. Danas smo svjedoci da je „poplava“ portala koji objavljuju neke političke opcije kako bi širile mržnju protiv svojih političkih protivnika ali i nekih osoba iz civilonog društva“, kaže Vukelić.

Zaprimljeno 379 žalbi na rad online medija

On je dodao da je samo ove godine, Vijeće za štampu i online medije je zaprimilo 379 žalbi na rad online medija.

Većina žalbi kaže on, se odnosi na govor mržnje sa lažnih portala, a to se dešava jer imamo „rupu“ u zakonu koja ne reguliše vlasništvo u online medijima u BiH.

Zakon o transpartentnosti vlasništva u medijima u proceduri

„Udruženje BH novinari i još neke organizacije su pripremile zakon o transpartentnosti vlasništva u medijima i on je u proceduri i nadamo se da će biti usvojen. Savjet kolegama je da provjere informacije prije objavljivanja“, pojasnio je Vukelić.

Lažne vijesti sve više zastupljenje

Vuk Vučetić, doktor komunikoloških nauka i docent na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Srajevu, naglašava projekat pod nazivom „Ne vjeruj na prvu“ ima zadatak da ukaže na problem sve veće zastupljenosti lažnih vijesti.

„Ovaj i slični projekti imaju za cilj da ukažu na to koliko su lažne vijesti opasne po društvo i pojedinca, ali jedan od zadataka jeste i da ponudimo jednu vrstu „alata“ kako se oduprijeti sve većem talasu lažnog sadržaja. Naravno, važno je naglasiti da je medijska pismenost jedan od ključnih segmenata borbe protiv lažnog sadržaja“, pojasnio je Vučetić.

Banjaluka.com / Autor: Marija Gajić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/ne-vjeruj-na-prvu-foto/||claudebot