Malo đaka, puno mjesta: Fakulteti i škole se bore za opstanak i sve više ulažu u marketing

Objavljeno: 19. 6. 2018 u 20:28h

Banjalučke škole i fakulteti se masovno reklamiraju u medijima i na društvenim mrežama, pokušavajući da privuku đake i studente kojih je sve manje.

„Postani naš učenik“, „Požuri na prijemni“ ili „Mi nudimo najbolje“ samo su neke od rečenica kojima škole i fakulteti pozivaju mlade da im se pridruže, dok oni sve češće stoje u redu ispred ambasada.

U Banjaluci posljednjih godina ima mnogo manje đaka, pa samim tim i studenata, zbog čega su državni fakulteti i škole krenuli u reklamne kampanje, baš poput onih privatnih.

Da bi opstali, trebaju im đaci, zato škole i fakulteti redovno održavaju svoje profile na Facebooku i Instagramu, plaćaju reklame u medijima, i bukvalno se bore da dođu do „mušterija“ kao bilo koja druga firma ili preduzaće. Za razliku od sada, prije samo par godina obrazovanje je bilo obavezna stvar. Školske klupe su uvek bile pune, ponegdje se čak tražilo i mjesto više.

Međutim, nekoliko osnovnih škola u Srpskoj već je zatvoreno, a stručnjaci tvrde da Banjaluku čeka ista sudbina. Već su ugašena mnoga odjeljenja u banjalučkim srednjim školama, a i fakulteti se bore da popune studijske programe.

“Nema više onih vremena kada smo svi dobijali učenike, sada svojim radom moramo da ih privučemo. Za kampanje ima mnogo prostora u elektronskim medijima, putem kojih ljudima  prezentujemo ono čime se pavimo. Naša škola vodi računa o svojoj prezentaciji. Nastupamo i na sajmovima, te svagdje pokazujemo ono što nudimo” – objasnio je direktor banjalučke Poljoprivredene škole, Edi Haneš.

Poljoprivredna škola samo je jedna od mnogih koja ima svoj profil na Facebooku i Instagramu, a redovno održava i svoj sajt na kome se može naći mnogo informacija.

Direktor dodaje da će tek vidjeti kakav će odziv djece u ovu školu biti ove školske godine, da škola ulaže mnogo u marketing, ali da bi trebalo i više.

I banjalučki Fakultet političkih nauka jedan od onih koji redovno ažuriraju svoj sajt, a na Fejsbuk profilu objavljuju tekstove u kojima budućim studentima govore zašto da odaberu baš taj fakultet. Pored svega neizostavne su i brošure, kao i prezentacije po raznim mjestima.

“Zašto bi se obrazovali ako od znanja u koje moramo uložiti vrijeme, trud i novac nemamo ništa?” – pita ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

Dodaje da je sasvim logično da škole i fakulteti pojačavaju svoje kampanje zato što ima sve manje učenika i budućih studenata.

“Upravo zato što smo godinama zapostavljali problem zapošljavanja mladih visokoobrazovanih ljudi desilo nam se ovo, kako bi se u narodu reklo „došla maca na vratanca“. Situacija je takva da se čak ni na redovnim studijima državnih fakulteta ne mogu popuniti svi programi” –kaže Pavlović.

Dodaje da fakulteti i škole reklamiranjem pokušavaju privući klijente samo iz jednog razloga – kako bi opstali.

“Mladi odlaze, škole se bore za opstanak, a na ekonomskom razvoju grada i države niko ne radi. Kada sve to saberemo reklamiranje škola i fakulteta je samo pokušaj da se ne ugase” – zaključio je Pavlović, te dodao da će, ovim tempom, uskoro doći i to vrijeme.

U Srpskoj zatvoreno 15 škola

Prošle školske godine u Republici Srpskoj je upisano najmanje prvačića u istoriji školstva, prvi put manje od 10.000 djece.

Time su nastavljene negativne tendencije koje traju već godinama, te je ključ u bravu prošle školske školske godine stavljan u vrata 15 škola u Srpskoj.

Stručnjaci upozoravaju da će se uskoro ovaj trend prenijeti i na srednje škole, pa su zatim na redu fakulteti.

Izvor: Srpskainfo/ Tanja Vukomanović

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/malo-djaka-puno-mjesta-fakulteti-i-skole-se-bore-za-opstanak-i-sve-vise-ulazu-u-marketing/||claudebot