Koliko je ostvarljiv zahtjev Banjalučana da se produži sa grijanjem?

Objavljeno: 3. 10. 2019 u 19:20h

Inicijativa zvuči razumno i treba je razmotriti, govorio je gradonačelnik Igor Radojičić prije pet mjeseci. Sada, međutim, poručuje – ako bi se sezona grijanja zvanično produžila, to bi moglo uticati na cijenu.

S obzirom na to da ovih dana treba početi sezona grijanja u Banjaluci, provjerili smo kod nadležnih šta je sa incijativom građana koji su tražili da “Eko toplane” ubuduće isporučuju toplotnu energiju i u maju.

Zbog niskih temperatura koje se posljednjih godina bilježe čak i u petom mjesecu, građani su tražili da grijna sezona zvanično bude produžena do 15. maja. Kako su istakli, potrebno je jedino da se voda u toplifikacionom sistemu drži do 15. maja i po potrebi dogrijava u periodičnim momentima.

Inicijativu je uputio član savjeta MZ Centar 2 Goran Pivašević, a zvanično je iznesena na majskoj Skupštini grada. Nadovezao se tada i odbornik Predrag Vulin, po struci inženjer mašinstva, koji je predložio da voda bude u sistemu grijanja i mjesec dana prije sezone, što znači prije 1. oktobra. Podsjetimo da su i iz Udruženja potrošača nekoliko puta već ranije isticali da su pravilnici po kojima rade toplane zastarjeli i da ih treba mijenjati.

Sezona grijanja u gradu inače traje od 15. oktobra do 15. aprila, ali ako su temperature niske može početi i završiti se 15 dana ranije ili kasnije. Činjenica je, međutim, da se Banjalučani u septembru i maju znaju smrzavati u stanovima zbog niskih temperatura i hladnih radijatora, te nerijetko zagrijavaju dnevnu sobu klima uređajima i grijalicama.

U važećoj odluci o opštim uslovima za isporuku toplotne energije navodi se da termoenergetska postrojenja i instalacije davaoca usluge, u ovom slučaju “Eko toplane”, koje su zadužene za javno grijanje, treba da budu spremne od 1. oktobra do 1. maja.

“Nisam siguran da se mora mijenjati odluka. Grijna sezona traje od 15. oktobra do 15. aprila, a na bazi toga se kalkuliše i cijena. Ukoliko bi se sezona zvanično produžila za mjesec dana, to bi značilo još mjesec dana dodatno grijanje i moglo bi uticati na cijenu. Mislim da je u ovoj situaciji čak i bolje ovako, jer mi procjenjujemo meteorološke prilike i da li ima potrebe za produženjem ili ne” – odgovorio je Igor Radojičić.

Podsjeća da je ova godina bila karakteristična jer je grijanje prvobitno bilo završeno krajem aprila i počeo remont sistema, a onda su zbog naglog zahlađenja “Eko toplane” od 13. maja opet pokrenule pogon i krenule sa isporukom toplotne energije.

“To nije sistem koji možete kao šporet odjednom naložiti. Ne možete očekivati da se u maju iznenada opet uključi Toplana, ako je već isključena. Iz sistema se ispušta voda, ulazi u remont, i prilično je skupo na ovaj način propisati da treba grijanje da traje mjesec dana duže. To onda iziskuje veće troškove i mora se preliti i na cijenu grijanja” – precizirao je gradonačelnik i tako očigledno stavio tačku na zahtjeve sugrađana.

Iz “Eko toplane” juče su saopštili da počinju sa funkcionalnim probama sistema, koje će trajati narednih nekoliko dana.

“Funkcionalne probe podrazumijevaju provjeru kompletnog toplifikacionog sistema, uključujući i tople probe uoči zvaničnog početka sezone grijanja 2019/20. Molimo potrošače za strpljenje i razumijevanje, te da narednih dana posebno obrate pažnju na ispravnost kućnih instalacija i zajedničkih unutrašnjih instalacija” – rekli su iz ovog preduzeća.

Preuzeti vlasništvo

Gradonačelnik Igor Radojičić rekao je da grad ima namjeru da u potpunosti preuzme vlasništvo nad starom “Toplanom”, jer prema postojećem Zakonu o akcionarskim društvima, mali akcionari, čak i sa izuzetnom malim učešćem, u pojedinim stvarima odlučuju bez većinskog akcionara.

Govoreći o sudskom sporu malih akcionara stare “Toplane”, rekao je da Grad nije zadovoljan prvostepenom presudom od 17. septembra kojom se poništava odluka vanredne skupštine akcionara tog preduzeća o prenosu akcija manjinskih akcionara na Grad Banjaluku. Rekao je da, iako grad nije direktno učestvovao u sudskom postupku, očekuje da će biti podnesena žalba i da će u drugostepenom postupku biti dokazana ispravnost.

“Grad će, u svakom slučaju, istrajati na tome da bude stoodstotni vlasnik stare “Toplane””- poručio je Radojičić.

Izvor: Srpskainfo/ Nataša Telebak/ Foto: Siniša Pašalić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

1 komentar

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Komentari na clanak: Koliko je ostvarljiv zahtjev Banjalučana da se produži sa grijanjem?

  1. Banjalučanin

    Sarajevo, Zagreb, Beograd itd imaju grijanje od sredine septembra pa dok ne završe hladnoće tokom maja. Cijena grijanja je manja nego u Banja Luci. Sarajevo zbog geografskog položaja ima grijanje dokle god je potrebno u maju i junu. I nigdje nije problem cijena. Tokom grejne sezone, naročito u početku a onda i tokom januara i februara veoma često nema potrebe za grijanjem ili je dovoljna minimalna intervencija toplane. Kada se sve to sračuna dođemo do zaista realnih mogućnosti da toplana grije bez korekcije cijene. na kraju krajeva, svi bi mi pristali da platimo fer i poštenu razliku u cijeni ako ima potrebe da se dodatno grije. I naravno da bi bilo manje pritužbi kada bi prestale prijetnje i otimačina od strane toplane uz podršku vlasti. Npr. pokušajte da se odjavite sa grijanja ili da ne platite neke paušale i sl. Nemoguća misija.Ako imaš ugovor sa toplanom isto ti je kao da si se vjenčao u katoličkoj crkvi. Nema razvoda dok Papa ne interveniše ili da´ svoju saglasnost. A do Pape milion sitnih fratara i propisa i sve košta- vremena, živaca i dostojanstva. O zdravom razumu niko više i ne govori. Onda tako kod pekara, pa kod električara pa (naročito) čistoće, pa onda političara… i na svakom mogućem mjestu gdje postoji prilika ovaj narod je ili sputan ili slagan ili pokraden. Bogu hvala pa je rat završio jer smo tada plaćali svaku cijenu našim životima. Blago rečeno za kraj – samo ćutite i ne brabonjajte mnogo jer vas više niko ne može smisliti i slušati. U miru i tišini samo nastavite to što radite pa dokle traje neka traje.

    Prikaži/sakrij komentare

    Prijavi komentar

    Spam
    Reklama
    Vrijeđanje

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/koliko-je-ostvarljiv-zahtjev-banjalucana-da-se-produzi-sa-grijanjem/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])