Kakva je banjalučka voda za piće? (Foto)

Objavljeno: 11. 12. 2020 u 15:16h

Banjaluka.com /Autor: Marija Gajić

Voda je važna za normalno funkcionisanje ljudskog organizma i ona učestvuje u svim biohemijskim reakcijama u organizmu čovjeka.

Ona čini oko 60 do 70 odsto tjelesne mase odraslog čovjeka i nešto više kod djece i zato je neophodna i važna za život i zdravlje. I važno je da je ispravna i kvalitetna.

Upravo zbog toga odlučili smo da provjerimo koje mjere se preduzimaju u Banjaluci da voda bude zdrava za konzumaciju.

U preduzeću “Vodovod” kažu da se na lokaciji Novoselije nalaze postrojenja za preradu sirove vode u vodu za piće.

Postrojenja za preradu sirove vode u vodu za piće u Novoseliji

“U postrojenjima je zastupljena savremena tehnologija, koja je projektovana da uspješno savladava i prerađuje sirovu vodu u vodu za piće kvaliteta zahtjevanog Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode namijenjene za ljudsku potrošnju. Vrši se kontinualna kontrola kvaliteta vode u internim laboratorijama Vodovoda, kao i javno zdravstvena kontrola”, objasnili su u “Vodovodu”.

Na koji način funkcioniše proces prečišćavanja?

U ovom preduzeću kažu da tehnološki proces započinje zahvatanjem sirove vode rijeke Vrbas na vodozahvatu Novoselija.

“Na postrojenjima ”Novoselija 1” i ”Novoselija 2” je zastupljen konvencionalni postupak prečišćavanja, što podrazumijeva procese korekcije rN vrijednosti, prethodne dezinfekcije, koagulacije i flokulacije, taloženja, filtracije i završne dezinfekcije. Koristi se ugljendioksid za korekciju rN vrijednosti, aluminijumsulfat kao koagulant, te hlor u fazi predhlorisanja i u završnoj fazi dezinfekcije”, pojasnili su u “Vodovodu”.

Umjesto hlora povremeno ozon

Kako kažu, u zavisnosti od zahtjeva procesa prečišćavanja, povremeno se u fazi prethodne dezinfekcije umjesto hlora koristi ozon generisan iz čistog kiseonika, u ozon generatoru.

“Količine hemikalija, koje se doziraju zavise od količine zahvaćene sirove vode i trenutnog kvaliteta sirove vode na ulazu u postrojenje za prečišćavanje. Parametri koji utiču na kvalitet ulazne sirovine su pod višestrukim uticajem različitih faktora u zavisnosti od godišnjih doba i vremenskih prilika (temperature vode, povećane mutnoće silikatnog ili koloidnog porijekla, oksidabilnosti, rN vrijednosti i drugo)”, naglašavaju u “Vodovodu”.

Dodali su da su količine doziranih hemikalija u direktnoj vezi sa rezidualima zaostalih hemikalija, koje moraju biti u skladu sa maksimalno dozvoljenim koncentracijama prema Pravilniku 88/17.

“Na bunarskom sistemu u Novoseliji voda se crpi iz bunara gdje se vrši vještačko obogaćivanje podzemnih voda putem infiltracionih bazena, a od hemikalija se koristi samo hlor za dezinfekciju bunarske vode”, navode u “Vodovodu”.

Rizici zagađenja?

Na pitanje da li postoje rizici da se voda zagadi i kako ih spriječavaju, u “Vodovodu” kažu da se vodozahvat nalazi između dvije saobraćajnice, od kojih je jedna veoma frekventna, magistralni put za Mrkonjić Grad i Jajce.

Zagađenje ne može do sistema

“Konstantno postoji rizik od saobraćajnih udesa. Na vodozahvatu borave radnici čiji je zadatak osmatranje vodotoka i obaveza prijavljivanja bilo kakvih neobičnih zapažanja, kao i video nadzor. U slučaju većih akcidentnih situacija, pumpe na vodozahvatu bi bile isključene i ne postoji nikakva mogućnost prodiranja zagađujućih materija u sistem”, naglašavaju u “Vodovodu”.

Kako kažu, izgradnjom druge faze ”Novoselija 2”, izgrađen je veliki rezervoarski prostor, tako da zaustavljanje proizvodnje, u jednom kraćem periodu od nekoliko sati, ne bi dovelo do nestašice vode na slavinama kod potrošača.

“Postoji saradnja sa policijom, inspekcijom, Centrom za obavještavanje, kao i sa građanima, tako da se u skladu sa dobrom radnom i proizvođačkom praksom reaguje na sve dojave i provjeravaju se informacije, bilo da se radi o osnovanim dojavama ili dojavama za koje je veoma mala vjerovatnoća da se uopšte mogu desiti”, kažu u “Vodovodu” i dodaju da povremena pojava različitih vrsta problema spada u domen radne problematike, za koje postoje uhodani mehanizmi otklanjanja i rješavanja.

U “Vodovodu” ističu da kada je u pitanju saradnja sa drugim zajednicama kroz koje protiče rijeka Vrbas, svi pravni subjekti koji su vezani za vodotok uzvodno imaju obavezu da o bilo kakvim aktivnostima obavještavaju Vodovod, kao što su npr. čišćenje vodenih akumulacija HE Jajce i slično.

Ovaj tekst je izrađen uz podršku projekta „Misli o prirodi!“ koji implementira Centar za promociju civilnog društva, a finansijski podržava Švedska. Sadržaj materijala je isključiva odgovornost portala i ne odražava nužno stavove Centra za promociju civilnog društva i Švedske.  

baner

Banjaluka.com / Autor: Marija Gajić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/kakva-je-banjalucka-voda-za-pice-foto/||CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)