Bore se sa korovom i strahuju od zmija: Zapušteni objekti prave probleme građanima

Objavljeno: 29. 6. 2019 u 13:19h

Prema zvaničnim evidencijama u Banjaluci je registrovano 50 oronulih objekata o kojima već godinama niko ne vodi računa sa zapuštenim dvorištima, koja su zarasla u korov i razno šiblje.

Da li ta cifra odgovara  stanju na terenu teško je procjeniti ali jedno je sigurno takve građevine zadaju glavobolje onima koji žive pored njih ali građanima koji svakodnevno pored njih prolaze.

Proljeće i ljeto je posebno kritično jer tada buja vegetacija i ako se redovno ne kosi ona postaje odlična lokacija za zmije, miševe i druge gmizavce i glodare.

Pored toga tu su i same građevine koje se obično nalaze u različitim fazama urušavanja pa mogu predstavljati opasnost za prolaznike ili imovinu na okolnim parcelama.

Građani poručuju da takvih primjera ima na svakom koraku u Banjaluci.

“Svakodnevno prolazim pored jednog dvorišta u blizini Gradskog olimpijskog bazena koji godinama niko ne održava. Kuća se skoro ne vidi od podivljale vegetacije, a ništa nije bolje stanje ni sa pomoćnim objektima. Osim što stvara ružnu sliku, problem je što se dvorište  nalazi odmah uz veoma prometnu saobraćajnicu kojom prolazi veliki broj pješaka koji se pitaju koliko je sigurno tuda hodati” – rekao je Duško V.

U Gradskoj upravi su rekli da je su zapušteni objekti rasprostranjeni po cijelom gradu te da nisu samo skoncentrisani na samo jedan dio Banjaluke.

Naveli su da je prema zadnjem popisu u gradu registrovano 76 oronulih objekata i da je od tog broja u prethodnom periodu uklonjeno njih 26.

Kazali su da je tih 26 objekat srušeno kao bi se umjesto njih izgradili novi koji će služiti za druge namjene od stambenih do poslovnih.

“Problem u preostalim slučajevima je što se to radi o imovini koja je već godinama napuštena i kod koje se ne mogu locirati vlasnici kako bi od njih tražili da urede svoje parcele” – rekli su u Gradskoj upravi.

Napomenuli su da u pojedinim slučajevima nisu riješeni imovinsko pravni odnosi što kako kažu dodatno otežava posao gradskih službi.

Kazne

U skladu sa Zakonom o poljoprivrednom zemljištu, vlasnik i korisnik zemljišta dužan je da okućnicu redovno drže urednom kako ne bi narušavala izgled grada.

Kazne za kršenje ovog zakona su rigorozne i iznose od 2.000 do 6.000 KM za fizičko lice, 3.000 do 9.000 KM za preduzetnike i 15.000 do 45.000 KM za pravna lica.

Izvor: Srpskainfo/ Vesna Popović/ Foto: Goran Šurlan /RAS Srbija

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

1 komentar

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Komentari na clanak: Bore se sa korovom i strahuju od zmija: Zapušteni objekti prave probleme građanima

  1. biljana

    Pa zar se ne može, za toliko godina, koliko ima od rata, donijeti zakon po kome se ne održavana imovina, koja se urušava i prijeti okolini (ljudima prolaznicima ili komšijama) može oduzeti i ruinirane objekte srušiti. Ako se nakon toga jave vlasnici, koji se godinama ne javljaju, onda im obračunati porez na zapuštenu imovinu i kaznu za ugrožavanje građana ??

    Prikaži/sakrij komentare

    Prijavi komentar

    Spam
    Reklama
    Vrijeđanje

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/bore-se-sa-korovom-i-strahuju-od-zmija-zapusteni-objekti-prave-probleme-gradjanima/||claudebot