Objavljeno: 23. 12. 2020 u 16:02h
Svakoga dana na društvenim mrežama se pojavi nekoliko fotografija na kojima se vidi magla i smog, a dokaz da kvalitet vazduha i nije baš najzdraviji pokazuju i mjerenja sajta PurpleAir.
Na gore pomenutom sajtu uporedili smo stanje danas oko 11 časova i sinoć oko 20 časova.
Naime, na tri lokacije koje su prikazane, a to su lokacije u blizini Priječana, Centar i Starčevica, pa je tako sinoć oko 20 časova na lokaciji u blizini Priječana kvalitet vazduha iznosio 443, a danas 233.
Prikaz lijevo je brojka zagađenosti od sinoć oko 20 časova, desno se nalazi isti od jutros oko 11 časova
Po istom mjerenju kvalitet u Centru Banjaluke oko 20 časova je iznosio 425, dok je oko 11 časova on iznosio 179, a na Starčevici oko 11 časova kvalitet je iznosio 286, a oko 20 časova 337.
Tihomir Dakić iz Centra za životnu sredinu komentarišući ove brojke kaže da se u Banjaluci, posljednjih godina, ukratko rečeno, udiše vazduh koji polako, ali sigurno ubija.
On dodaje da iako se radi o “amaterskim” uređajima, oni mogu da pokaži promjene u kvalitetu vazduha.
“Naveče se više loži i mijenjaju se temperaturni uslovi, pri površini je hladnije, a iznad topliiji vazduh koji sabija još više čestice ka zemlji. Zvanični podaci govore da smo u 14 dana mjerenja, u mjesecu decembru u osam dana udisali vazduh treće i najlošije kvalitete. Da li su to građani znali? Nisu. Da li su trebali ostati sa djecom kući? Jesu. Da li su se trovali? Jesu”, smatra Dakić.
Kako kaže on, zvanično se mjerenja rade u naseljima Paprikovac, Borik i Centar grada.
“Svega tri lokacije koje i nisu najzagađenije. Šta je sa Laušom, Starčevicom, Budžakom i sličnim mjestima? Kolike su tamo koncentracije lebdećih čestica? Preko dana i kada se sunce probije dođe do bolje cirkulacije vazduha”, ističe on.
Kako kaže on, koji su uzroci svega navedenog i opšteg stanja u Banjaluci već je dobar dio stanovništva svjestan.
“Povećanje korištenja uglja u individualnim ložištima iz razloga što je cijena ogrevnog drveta porasla nakon što su “Eko Toplane” sa Srpskim Šumama potpisali specijalni ugovor. Veliki broj motornih vozila u kretanju. Prekomjerna gradnja u centralnim zonama i još mnogo toga”, zaključio je Dakić.
Ovaj tekst je izrađen uz podršku projekta „Misli o prirodi!“ koji implementira Centar za promociju civilnog društva, a finansijski podržava Švedska. Sadržaj materijala je isključiva odgovornost portala i ne odražava nužno stavove Centra za promociju civilnog društva i Švedske.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.