Banjaluka nekad i sad (NIS): Džinića palata (3)

Objavljeno: 25. 3. 2019 u 17:30h

Kao što smo najavili – idemo dalje. Pa dokle stignemo? Češljajući prošlost Banjaluke – nekad i sad – po potpisnikovom izboru i sjećanju odabrali smo još jednu “storiju iz najužeg centra grada.

Na crno-bijeloj fotografiji nalazi se zgrada koja je do izgradnje vojnih nebodera na nekadašnjem Bulevaru revolucije bila najviša u Banjaluci. Riječ je o Džinića palati.

Savremenicima i još živućim stanovnicima ovdje i rasejanju i njihovim memorijama ostalo je “zapisano” da je palatu podigla begovska porodica Džinić. Potomci Asim i Nedim su bili ugledni advokati a ovaj prvi ostao je upamćen o tome da za života nije propustio gotovo nijednu utakmicu fudbalera i rukometaša Borca na domaćim terenima. Imao je stalno mjesto na tribinama a svoju navijačku strast – i radosti zbog pobjede i tuzi zbog poraza – pokazivao je nevjerovatnom mirnoćom i staloženošću.

U toj palati izgrđenoj poslije Prvog svjetskog rata pa sve do zemljotresa oktobra 1969. godine nalazili su se luksuzni stanovi , a parizemlje su zauzimali poslovni lokali. Autor serijala BL NIS se sjeća da se u jednom od njih nalazila prva u Banjaluci Turistička agencija “Pitnik” koju je kasnije preuzeo dubrovački “Atlas”. Takođe u prizemlju palate je bila smještena prodavnica “Jugoplastika” iz Splita sa obućom izrađenom od gume i plastike. Pamtim(o) i fotogradsku radnju….!.

Kada je banjalučko tlo zadrhtalo prvo 26. a onda 27. oktobra prije pola stoljeća, Džinića palata je smrtno ranjena. Komisija za procijenu štete označila ga je najvišom ocjenom što je značilo – predviđena za rušenje. U novembru iste godine palata je sravnjena sa zemljom. Poputi drugih i ovaj centralni prostor u gradu pretvoren je u saobraćajnicu zvanu – parking.

Ekvator

Sve do nesretnog rata u BiH ova atraktivna lokaacija u gradu primala je vozila, a jedno vrijeme i autobuse koji su odavde polazili na vanredne linije ljeti, prvenstveno u pravcu Crnogorskog primorja. Prelaskom u novi milenij privatni preduzetnik Đorđe Davidović sa svojim kooperantima započeo je pripremu za izgradnju poslovnog objekta nazvan po istoimenoj kompaniji – Ekvator.

Na oko 6.000 kvadratnih metara korisnog protora u objektu su bili smješteni uposlenici Centralne banke BiH, potom Razvojne banke i neizbježni butici i uslužne zanatlije.

Razvojna banka nakon privatizacije postala je vlasništvo američkih biznismena srpskog porijekla Majkla Đorđevića i Milana Mandarića. Oni su 2005. godine od kompanije Ekvator otkupili dio prostora koji i danas koriste. Centralna banka BiH, koliko nam je poznato još uvijek nije našla kupca za oko 1.500 kvadratnih metara prostora na trećem spratu.”Ekvator” je jedno vrijeme bio domaćin redakciji lista “Fokus” koji je – ugašen.

Ovu zgradu najbolje poznaju Banjalučani ali i brojni krajišnici koji tri sedmična dana, po pravilu, okupiraju i strpljivo čekaju na dozvolu Slovenačkog konzultata da krenu put zemalja Evropske unije. Nažalost, ti redovi su sve duži i duži.

A to naši čitaoci dobro znaju.

Idemo dalje!

Banjaluka.com / Autor: Slobodan Pešević

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/banjaluka-nekad-i-sad-nis-dzinica-palata-3/||claudebot