Banjaluka dobija gradske bašte (Foto)

Objavljeno: 4. 5. 2018 u 09:27h

Banjaluka je na putu da dobije novi simbol grada, kakav već imaju gradovi širom svijeta.

Iako smo navikli da je bašta simbol karakterističan za seoska područja, to je upravo ono što će krasiti i urbani dio našeg grada, čime ona postaje prva u BiH koji ima gradsku baštu organizovanu po uzoru na zapadnoevropske “community gardens”.

Naime, sva ta priča ustvari je pokrenuta od Udruženja građana koje nosi naziv „Gradske bašte”, zvanično nastalog početkom aprila 2018. godine, koje za cilj ima da u saradnji sa Upravom grada Banjaluka, na gradskom nekorištenom zemljištu napravi vrtnu oazu. Ono što je najbitnije, kako su nam rekli iz Udruženja, baštu će moći koristiti svi zainteresovani građani uz poštovanje određenih pravila, jer kako i trenutni članovi ističu, bašta treba da živi dugo godina, a ne samo jednu sezonu.

Prva bašta nastaje u Banjaluci, ali u planu je da se rad ovog udruženja proširi i po ostalim gradovima BiH kao i stekne saradnja sa već postojećim Udruženjima van granica BiH.

Ekipa našeg Portala je gostovala na jednom od njihovih sastanaka i imala je priliku da zaviri u njihove planove i dosadašnje akcije.

“Udruženje Gradske bašte predstavlja realizaciju ideje prvonastale inicijative građana, čiji je pokretač bio Miodrag Dakić. Cilj je podizanje opšte svijesti o zdravlju, ishrani, kulturi življenja sa zakonima prirode i približavanje mladih prirodi jer se počela gubiti svijest o potrebi za kvalitetnom ishranom”, izjavila je Milka Tamanović, jedna od osnivača udruženja.

Ona takođe kaže da je njihov rad rasadnik ideje da se ne zaboravi izvorni ukus hrane bez hemije i da se ne pristaje na hranu, koja stoji po nekoliko mjeseci u zamrzivaču jer se i u gradu može gajiti puno toga.

Građani ali i djeca pokazali zainteresovanost za baštu

Do sada su napravljene dvije male bašte u dvorištu škole stranih jezika “Anglija” i vrtiću “Naša druga kućica”.

Udruženje trenutno ima oko 100 zainteresovanih građana koji prisustvuju sastancima i oko 20 članova koji su počeli aktivno da rade na uređenju bašti u dvorištima vrtića kao i edukacija kojima osposobljavaju djecu da gaje biljke ali i da shvate važnost ekološkog uzgoja hrane.

Ono što privlači pažnju jeste činjenica da zainteresovani nisu samo oni koji su do sada imali iskustva sa proizvodnjom hrane, nego i osobe koje nikada to nisu radile kao i to da su zainteresovani ekonomisti, pravnici, građevinski tehničari i drugi.

Nada Skočić, članica koja je učestvovala u uređenju pomenutih bašti, nakon kontrole i obilaska bašte kaže:

“Upravo sam obišla Angliju. Zatekla sam djecu kako makazicama šišaju travu, biljkice lijepo rastu, a oni su presrećni. Dakle, sve je kako smo ostavili, nista počupano.”

U planu trenutno imaju pokretanje bašte u Roditeljskoj kući na Paprikovcu, domu Rade Vranješević, osnovnoj školi “Jovan Cvijić”, vrtiću “Zvjezdica”, a voljeli bi, kažu, da imaju malobolju saradnju i sa državnim vrtićima.

Da bi neko postao član ovog Udruženja neophodno je da popuni pristupnicu, a ograničenja u godinama, nivou znanja ili iskustvu ne postoje.

Da li se neko pita zašto nam je na svakom koraku u životu potrebno izlječenje?

Biljana Banović, takođe jedna od osnivača Udruženja, bavi se motivacionim baštovanstvom, dala nam je odgovor.

“Baštovanstvo je jedina aktivnost koja može da izliječi naš život”.

Biljana ima poseban odnos prema biljkama pa kaže:

  • Baštovanstvo nas fokusira na sadašnji trenutak gdje smo bezbrižni. Čovjek je uvijek pod stresom jer je u prošlosti, ili budućnosti.
  • omogućava nam da se praktično ostvarimo jer je naš instinkt da se prehranimo.
  • povezuje nas sa nepatogenom bakterijom Micobacteryum vaccae koja izaziva pojačano lučenje hormona sreće.
  • povezuje nas sa biljkama koje komunicirajući s nama u naš život unose ljubav.

Usamljeni ste? Osjećate se nevoljeno? Dodirnite biljku, uzgajajte sebi prijatelje koji će prepoznati svaku vašu misao i s punim povjerenjem predati svu svoju ljubav vama. Biljke su emotivna bića koja komuniciraju, pamte i telepatski su povezane sa svojim uzgajivačima. Potrebno je prvo dodirnuti list biljke, zatim osjetiti njegovu elastičnost nježno ga savijajući. Tada biljka uspostavlja komunikaciju s nama. Ukoliko odmaknemo ruku osjetićemo da između nas i biljke struji energija. Kontakt sa biljkama je neophodan jer su one sposobne da nas nauče umjetnosti voljenja.

Pored bašte niz drugih aktivnosti

Udruženje Gradske bašte nema nikakvih ograničenja što se tiče djelovanja na polju razvoja ekološke svijesti. Ima širok krug djelovanja a bašta u gradu je samo jedan od projekata. Tu će biti i niz organizovanih radionica. One će, kako smo saznali, biti jako korisne kao i to da će sadnja na tom zemljištu uz njihova uputstva biti dovoljna da se za godinu dana steknu sva potrebna znanja i vještine za samostalno uzgajanje potpuno ekološke hrane.

Sezona u bašti bi trebala početi početkom 2019. godine a radionice će biti i ranije.

#FirstStep2018 / Banjaluka.com / Autor: Vladana Savić

Broj pregleda: 5246

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/banjaluka-dobija-gradske-baste/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])