Zdravstvo se ne odriče radnika

Objavljeno: 2. 2. 2015 u 13:01h

Čelnici zdravstvenih ustanova u RS tražiće produženje ugovora na određeno za sav kadar koji im je neophodan ističući da uprkos mjerama štednje otkaze ne mogu dati onima bez kojih bolnice i domovi zdravlja ne bi mogli normalno funkcionisati.

RS

U Univerzitetskoj bolnici – Klinički centar (UBKC) Banjaluka, najvećoj zdravstvenoj ustanovi u RS, kažu da trenutno imaju 148 radnika koji su dobili ugovor na određeno. Istakli su da će po svim osnovama postupiti u skladu sa odlukom Vlade RS za racionalizaciju poslovanja i mjerama za smanjenje troškova, ali da bez nekih ljudi jednostavno ne mogu.

“Od Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS tražićemo saglasnost da ugovori budu produženi onim radnicima koji su neophodni za održavanje funkcije ustanove i nadamo se da ćemo naići na razumijevanje”, naglasili su u UBKC-u Banjaluka.

Vršilac dužnosti direktora bolnice u Istočnom Sarajevu Goran Todorović rekao je da oni trenutno imaju 421 radnika među kojima su samo dva na određeno vrijeme. Jedan od njih je ljekar, a drugi pomoćni radnik čiji je posao da prenosi nepokretne pacijente.

“Za ljekara koji radi na određeno tražićemo produženje ugovora o radu od resornog ministarstva, jer planiramo da ga šaljemo i na specijalizaciju iz ortopedije. Taj kadar nam je deficitaran, a za drugog radnika još ne znamo”, naglasio je Todorović.

Direktor bolnice u Trebinju Zdravka Vreća kazala je da ova ustanova ima 15 radnika koji su zaposleni na određeno.

“Svi su nam neophodni za nesmetano funkcionisanje naše bolnice i već smo od ministarstva tražili saglasnost da im budu produženi ugovori”, istakla je Vreća.

I u Domu zdravlja Banjaluka kažu da će tražiti produženje ugovora za 45 radnika koji su primljeni na određeno.

Vlada RS je prošle sedmice donijela niz zaključaka čija bi realizacija trebalo da poboljša finansijsku situaciju u zdravstvu. Jedan od njih predviđa da zdravstvene ustanove i javni fondovi ubuduće neće moći zapošljavati nove radnike, niti produžavati postojeće ugovore o radu na određeno vrijeme bez odobrenja resornog ministarstva i detaljnog obrazloženja zbog čega im je taj kadar potreban. U slučaju potrebe za određenim radnicima zdravstvena ustanova ili fond moraju podnijeti zahtjev za preraspodjelu radnika iz drugih ustanova ili fondova.

Sindikat

Predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS Milenko Granulić smatra da mjera koja se odnosi na ograničavanje zapošljavanja u zdravstvu i zabranu produžavanja ugovora na određeno bez saglasnosti resornog ministarstva nije dobra, jer narušava prava radnika.

“Radnici ne treba da ispaštaju zato što su ustanove u dugovima i što nema novca da izmire ta dugovanja”, istakao je Granulić.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/zdravstvo-se-ne-odrice-radnika/||claudebot