Udvostručen broj prosjaka na banjalučkim ulicama

Objavljeno: 22. 9. 2015 u 13:22h

Od početka godine na teritoriji grada je registrovano 70 slučajeva prosjačenja, što je skoro dvostruko više u odnosu na cijelu prošlu godinu, kada ih je bilo ukupno 37.

U Centru javne bezbjednosti Banjaluka rekli su da je izdato 66 prekršajnih naloga.

“Osim toga još četiri lica su predata terenskom centru za strance. Riječ je o osobama koje su državljani Srbije i naloženo im je da napuste teritoriju BiH”, rekli su u CJB Banjaluka.

Naveli su da Zakon o javnom redu i miru Republike Srpske za lica zatečena u prosjačenju predviđa kazne od 200 do 800 KM.

U Centru za socijalni rad smatraju da se broj zabilježenih slučajeva prosjačenja povećao iz više razloga.

“Jedna od pretpostavki je da se intenzivnije radi na identifikaciji i privođenju prosjaka. Druga je da sudovi izdaju male novčane kazne i rijetko izriču zabranu ulaska u BiH za lica koja su stranci. Poznato je da se najčešće pojavljuju ista lica kao povratnici u prosjačenju. Ukoliko bi policija i komunalne službe češće pratile ovu pojavu, problem prosjačenja mogao bi se svesti na zanemariv broj”, mišljenja su u centru.

Poručuju da policija nije obavezna o svim slučajevima prosjačenja obavijestiti ovu ustanovu.

“Uključujemo se uglavnom kada su u pitanju lica mlađa od 18 godina ili lica u poznijem životnom dobu koja su beskućnici”, rekli su u centru.

Dodali su da su djeca koja su registrovana kao prosjaci uglavnom dio organizovanih grupa.

“One se sastoje od punoljetnih lica sa maloljetnicima djecom koji dolaze iz Federacije BiH ili Srbije. Oni privremeno zakupe stan ili kuću na periferiji grada sa namjerom da borave ovdje izvjesno vrijeme baveći se organizovanim prosjačenjem djece za njih”, rekli su u centru.

Naglasili su da ovako organizovan vid prosjačenja predstavlja ozbiljan problem, kako za grad tako i za samu djecu, koja spadaju u žrtve trgovine ljudima.

“Ovakve grupe prosjaka borave na teritoriji Banjaluke dok ih ne procesuira policija, odnosno sudija za prekršaje”, naveli su u centru.

Kada su u pitanju punoljetna lica, ukoliko policija utvrdi da nemaju smještaj, Centar za socijalni rad organizuje privremeni boravak u prihvatnoj stanici.

Skupština grada

Informacije o prosjačenju naći će se i na dnevnom redu Skupštine grada, koja će zasjedati 24. septembra. U dokumentu koji će biti predočen odbornicima CJB Banjaluka se obavezao da će policija u narednom periodu pojačati aktivnosti na sprečavanju ovog prekršaja.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/udvostrucen-broj-prosjaka-na-banjaluckim-ulicama/||claudebot