Tišina ušuškala neprocjenjivo blago

Objavljeno: 31. 8. 2016 u 15:29h

Žaba češnjarka, barska kornjača, kolonija čaplji-gakova, zatim riba sunčanica te patka njorka, samo su neke od zanimljivih i rijetkih vrsta nastanjenih u močvari Tišina kod Šamca, jednom od ugroženih eko-sistema u RS od neprocjenjive vrijednosti.

Prisustvo ovih vrsta u Tišini, udaljenoj oko tri kilometra od Šamca, utvrdili su istraživači banjalučkog Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta. Kompleksi bara Mala Tišina, Velika Tišina i Odmut nalaze se na desnoj obali Save, a povezane kanalima predstavljaju mozaik močvara, vlažnih livada i tršćaka.

Koordinator projekta “Inventarizacija i uspostavljanje monitoringa biodiverziteta s ciljem zaštite bare Tišina u poplavnom području rijeke Save” Jovica Sjeničić ističe da su močvare u Srpskoj i BiH najugroženiji eko-sistemi.

“Sav živi svijet Tišine i Odmuta je ugrožen jer nema kontakta sa rijekom Savom, a prekinut je i dotok podzemnih voda zbog dugogodišnjeg taloženja mulja”, kazao je Sjeničić.

Naglašava da su ove močvare nepresušna riznica rijetkih biljnih i životinjskih vrsta te da će, ako se uskoro ne učini nešto na njihovoj zaštiti, doživjeti sudbinu mnogih močvara koje su uništene uglavnom zbog ljudskog nemara.

“Izgradnjom adekvatne infrastrukture koja neće narušiti prirodne potencijale, Tišina može postati i značajan turistički resurs”, dodao je Sjeničić.

O značaju močvare najbolje svjedoče mještani ovog kraja. Starina Nikola Paležnica, koji je na pragu devete decenije, pamti vrijeme kada je močvara bila izvor prihoda za četvrtinu stanovništva ovog kraja.

“Od trske koja raste u močvari pravile su se razne korpe, a od korparstva je živjelo mnoštvo porodica. Danas ovaj zanat izumire baš kao i močvara”, ispričao je Paležnica.

Direktor Turističke organizacije RS Nada Jovanović ističe da su močvare poput Bardače i Tišine veliki turistički potencijali Srpske u koje je potrebno uložiti mnogo kako bi bili sačuvani.

Šta je do sada otkriveno u bari Tišina

  • 200 vrsta biljaka
  • 110 vrsta ptica
  • 17 vrsta riba
  • 11 vrsta vodozemaca i gmizavaca

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/tisina-ususkala-neprocjenjivo-blago/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])