Svaka deseta diploma nevažeća

Objavljeno: 9. 3. 2012 u 09:50h

Svaka deseta diploma u Srbiji je nevažeća, pokazala je jedna od posljednjih provjera Republičke prosvjetne inspekcije.

Načelnik Republičke prosvjetne inspekcije Velimir Tmušić rekao je da se falsifikuju – ne samo diplome visokih škola iz manjih sredina ili privatnih fakulteta, već i najuglednijih univerziteta – beogradskog i novosadskog.

Prema njegovim riječima, najveći problem predstavljaju izdvojena odjeljenja fakulteta, čija kontrola će u ovoj godini biti prioritet. Većina nema dozvolu za rad, otvaraju se po cijeloj zemlji i nemaju potrebne uslove za rad.

“Kolege iz Republike Srpske saznale su, na primer, da jedan privatni beogradski univerzitet drži časove u kafani u Banjaluci. Zatekli su 40 studenata i profesora, prekinuli nastavu i pisali prijavu. Na kraju je uprava univerziteta donijela dokaze da su svi ti studenti upisani u Beogradu, a časove u Banjaluci nazvali su ekskurzijom. Nismo im mogli ništa iako nisu bili u pravu”, rekao je Tmušić.

Profesor Pravnog fakulteta i predsjednik Savjeta Univerziteta u Beogradu Simo Avramović rekao je da je falsifikovanje diploma na državnim fakultetima, ipak, rjeđa pojava, jer su stepeni zaštite ovog dokumenta takvi da je njeno krivotvorenje komplikovano koliko i štampanje lažnih novčanica.

“Na fakultetima je to nemoguće uraditi. Falsifikati nastaju negde drugde. Fakulteti imaju elektronsku obradu podataka, a diplome se štampaju sa sedam nivoa zaštite, i to u Zavodu za izradu novčanica”, rekao je Avramović.

On naglašava da se, za razliku od diploma, često falsifikuju uvjerenja o završenom fakultetu, koja su štampana na običnom papiru.

“Uverenja su, istina, privremenog karaktera, ali kada se neko zaposli na osnovu tog dokumenta, kasnije mu retko traže da dostavi i diplomu i tako ljudi godinama mogu da provedu u službi bez potrebnog zvanja. Sećam se i slučaja lekara koji je radio kao internista sa lažnom diplomom iz BiH”, podsjetio je Avramović.

Iz “Elektroprivrede Crne Gore” stigao je zahtjev da provjere 2.000 školskih i fakultetskih diploma njihovih zaposlenih, stečenih u Srbiji, i ispostavilo se da je čak 200 bilo falsifikovano ili ih je izdala nepriznata institucija, navode beogradski mediji.

Izvor: Agencije

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/svaka-deseta-diploma-nevazeca/||claudebot