RS neće popustiti pred nametanjem bosanskog jezika

Objavljeno: 22. 12. 2016 u 15:54h

Zvaničnici RS poručili su da neće dozvoliti nametanje “bosanskog jezika” i da Savjet ministara BiH nije ni nadležan da se bavi tim pitanjem, jer je ono u isključivoj nadležnosti entiteta.

Ministar prosvjete i kulture RS Dane Malešević kaže da Savjet ministara BiH nije imao osnova da raspravlja o informaciji o navodnom kršenju ustavnog prava Bošnjaka na korišćenje i upotrebu “bosanskog jezika” u RS, jer je oblast obrazovanja u nadležnosti Srpske.

“Nejasno je kako su uopšte mogli raspravljati o toj temi u Savjetu ministara BiH, ako se zna da Ministarstvo civilnih poslova BiH, kao predlagač informacije, nije nadležno za oblast obrazovanja, već ima ulogu koordinatora aktivnosti, usklađivanja planova entitetskih vlasti i definisanja strategija na međunarodnom planu u pojedinim područjima. Pojedinci u Ministarstvu civilnih poslova i u Savjetu ministara BiH sebi pokušavaju da dodijele nadležnosti koje im po Ustavu ne pripadaju”, rekao je Malešević.

On podsjeća da je Ustavni sud BiH utvrdio da je odrednica jezik bošnjačkog naroda iz Ustava RS u skladu sa Ustavom BiH.

“Mi poštujemo Ustav RS i zakone kojima je uređena oblast obrazovanja i ne umanjujemo nijednom narodu pravo na jezik. Svi propisi u oblasti obrazovanja u Srpskoj u skladu su sa međunarodnim dokumentima, a škole omogućavaju obrazovanje svoj djeci pod jednakim uslovima. Sve što imaju djeca srpske i hrvatske nacionalnosti imaju i djeca bošnjačke nacionalnosti”, rekao je Malešević i dodao da to potvrđuje i presuda Ustavnog suda BiH kojom je utvrđeno da su zakoni o osnovnom i srednjem obrazovanju i vaspitanju u skladu sa Ustavom BiH, te drugih sudskih instanci koje su utvrdile da u školama nije bilo diskriminacije na osnovu jezika.

Predsjednik RS Milorad Dodik rekao je da “bosanski jezik” ne postoji i da je neprihvatljivo da Savjet ministara BiH razmatra informaciju koja se tiče tog naziva.

“Ne mogu Bošnjaci nametnuti “bosanski jezik” svima koji ovdje žive, jer bi to bila klasična majorizacija koju nećemo dozvoliti”, rekao je Dodik ističući da je “bosanski jezik” nesrećno upisan u Dejtonski sporazum i da je to neko uradio radi određenih kalkulacija.

Savjet ministara BiH u nekoliko navrata je u posljednje vrijeme na sto stavljao informaciju o kršenju ustavnog prava Bošnjaka na slobodno korišćenje i upotrebu “bosanskog jezika” u RS. Posljednji put je to učinio u utorak, ali nisu doneseni nikakvi zaključci. Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović nije želio da daje izjave o informaciji, ističući da su zaključci ostavljeni za sljedeću sjednicu.

Istorijat

U Ministarstvu prosvjete i kulture RS su istakli da termin “bosanski jezik” na ovim područjima nije korišćen ni prije Dejtonskog sporazuma.

“Slično nastojanje za promjenu naziva jezika zabilježeno je u vrijeme austrijske okupacije i vladavine Benjamina Kalaja, koji je nastojao inaugurisati “bosanski jezik” kao kamen temeljac bosanske nacije. Pokušavao je preimenovati srpski u “bosanski jezik” i time doprinijeti uništenju Srba i srpskog jezika na ovim prostorima. Od standardizacije jezika 1814. godine postojala su samo dva naziva – srpski jezik i od 1954. godine srpskohrvatski-hrvatskosrpski”, kazao je Dane Malešević i dodao da je jezik francuskog naroda francuski, engleskog naroda engleski, srpskog naroda srpski, hrvatskog naroda hrvatski, a bošnjačkog naroda bošnjački.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/rs-nece-popustiti-pred-nametanjem-bosanskog-jezika/||claudebot