U Crnoj Gori djeluje 20 klanova

Objavljeno: 27. 3. 2018 u 12:54h

Narko-biznis, ubistva, zastrašivanje, prebijanje, zelenaštvo, pranje novca i krijumčarenje automobila najčešći su “poslovi” kojima se bave crnogorski klanovi.

Prema nezvaničnim informacijama, 20 kriminalnih organizacija djeluje u Crnoj Gori. Kriminalni klanovi su registrovani i u Baru, Nikšiću i na sjeveru Crne Gore. Podatak o broju kriminalnih grupa u Crnoj Gori spominje se i u Evropolovom dokumentu.

Prema nezvaničnoj evidenciji policije, šefovi crnogorske mafije uglavnom su izvan granica Crne Gore. Nekima od njih sudi se u odsustvu za ubistva, stvaranje kriminalne organizacije, zbog ilegalnih radnji i teških krivičnih djela.

Tako su za ubistvo Đorđa Borete i Dragana Zečevića, koje se dogodilo 2016. godine, među optuženima i Vasilije Rafailović, Ratko Vušović i Ivan Cicmil. Oni su u bjekstvu i nezvanično se povezuju sa “škaljarskim” klanom. S ovim klanom povezuje se i Stevan Stamatović, kome se sudi za pokušaj ubistva i stvaranje kriminalne organizacije, a koji je takođe u bjekstvu.

U bjekstvu su i Igor Božović, Slobodan Kašćelan, Vladimir Božović, Miloš Radonjić, Siniša Vlahović, Aleksandar Đurišić, Igor Đurišić i Davor Prelević. Njima se sudi jer su optuženi da su organizovali kriminalnu grupu čiji su se članovi bavili švercom droge, iznudama, zelenašenjem, pranjem novca i davanjem mita. Nezvanično se dovode u vezu sa “kavačkim” klanom.

“Centar” moći u ovim grupama uglavnom čine pojedinci koji imaju podršku bliskih saradnika-prijatelja. Uticaj pojedinaca iz ovih krugova preko njihovih ljudi često prelazi i van granica Crne Gore. Tako su Srbija i BiH zemlje regiona u kojima “žestoki” momci šire svoj biznis, ali i sukobe. Tu spadaju i Hrvatska i Albanija.

Najčešće vrste droga koje švercuju crnogorski klanovi su heroin, kokain i marihuana. Crna Gora je u toj “igri” uglavnom tranzitni put. “Nestanak” 200 kilograma kokaina u Valensiji navodno je postao okidač za sukobe u crnogorskom podzemlju. Najsurovija bitka se vodi između “kavačkog” i “škaljarskog” klana, čiji članovi djeluju i izvan kotorskih zidina.

Sukobi u Beogradu

Do eskalacije sukoba između “kavačkog” i “škaljarskog” klana došlo je poslije ubistva vođe Partizanovih navijača Aleksandra Stankovića Saleta Mutavog u Beogradu, pa je sukob između “kavčana” i “škaljaraca” počeo da se razrješava i u Beogradu.

Prema nezvaničnim informacijama, u ovim sukobima na beogradskim ulicama stradali su Dalibor Despotović, Davorin Baltić, Branislav Brano Šaranović, Slobodan Stevović i Goran Radoman.

Izvor: Agencije

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/region/u-crnoj-gori-djeluje-20-klanova/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])