Objavljeno: 22. 1. 2021 u 12:57h
Banjaluka.com /Autor: Marija Gajić
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS učestvuje u aktivnostima na uvođenju programskog budžetiranja u sistem javnog finansiranja.
U cilju realizacije projekta, organizovana je dvodnevna obuka na temu programskog budžetiranja.
Na obuci su juče i danas učestvovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Agencije za agrarna plaćanja i Džender centra Republike Srpske.
Drena Đukić, viši stručni saradnik zadrugarstva i savjetodavstva u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS rekla je da se projekat provodi pod nazivom “Identifikovanje i promocija proizvoda žena na selu kroz primjer programskog budžetiranja”.
“Cilj ovog projekta jeste da se zaposleni u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede osnaže kako bi primjenili programsko budžetiranje u Agrarnom budžetu. Na radionici koja se održala juče, radili smo o tome šta je programsko budžetiranje i želimo da kroz ove obuke i radionice dođemo barem do jedne mjere koja će biti programski budžetirana i koju ćemo mi u narednoj godini definisati u Pravilniku o uslovima i načinu korištenja podsticajnih sredstava”, objasnila je Đukićeva.
Đukićeva dodaje da će kroz tu mjeru žene imati svoj cilj, monitoring i sve parametre koje trebaju imati.
“Pored te obuke, u sklopu navedenog projekta radimo izložbene vitrine koje će biti smještene u holu Ministarstva na sedmom spratu, u kojima će se naći proizvodi Udruženja žena i zadruga. Cilj je da njihovi proizvodi postanu vidljivi od strane svih, ali i da ti proizvodi budu pokloni poslovnim partnerima, prijateljima, ali da budu i za prodaju”, kazala je Đukićeva.
Ističe da će se osim toga, raditi i katalozi proizvoda Udruženja žena i zadruga.
“Kataloge ćemo raditi po regijama i za cijelu teritoriju RS, a u izradu ovih kataloga su se uključili i naši novoosnovani klasteri kojih ima sedam i oni vrše prikupljanje podataka o proizvodima Udruženja i zadruga. Nadamo se da će ti katalozi uveliko doprinjeti promociji i prodaji proizvoda Udruženja žena i zadruga”, navela je Đukićeva.
Programsko budžetiranje za razliku od linijskog budžetiranja dozvoljava identifikovanje krajnjih korisnika razvrstano prema polu, identifikovanje ciljeva programske aktivnosti u skladu sa potrebama oba pola, identifikovanje krajnjih rezultata i procjenu uticaja aktivnosti na oba pola.
Programsko budžetiranje takođe dozvoljava višegodišnje planiranje, realizaciju, praćenje i evaluaciju programske aktivnosti, kao i koordinirajuće i partnersko djelovanje institucija na horizontalnom i vertikalnom nivou. Cilj programa je „Unapređen kapacitet za primjenu programskog budžetiranja u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede“.
Banjaluka.com / Autor: Marija Gajić
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.