Od berićetnog uzgoja maline do ruba propasti

Objavljeno: 22. 3. 2017 u 15:27h

Berbu maline proizvođači u RS i BiH iščekuju sa neizvjesnošću, jer hiljade tona prošlogodišnjeg roda još čeka na izvoz, zbog čega otkupljivači najavljuju nižu cijenu otkupa.

Proizvodnja malina je proteklih nekoliko godina postala veoma unosan posao, a cijelo Podrinje se tokom sezone crveni od sočnih plodova. Međutim, dobar rod u Poljskoj, Ukrajini, Kini i Čileu potisnuo je prošle godine malinu iz BiH sa svjetskog tržišta.

Iako su vlasnici hladnjača otkupili sav rod od proizvođača, jeftina malina iz pomenutih država srušila je cijenu na tržištu, otkup je pod znakom pitanja, pa hladnjačari zbrajaju gubitke.

Vlasnik preduzeća “Agro dr” iz Bratunca Petko Rankić kaže da je zbog ogromne količine maline skladištene u hladnjači ovo preduzeće u minusu oko 700.000 KM.

“U hladnjači imam 500 tona prošlogodišnje maline, ne znam šta ću s njom, ne mogu je dati po cijeni od evro i po, koliko mi nude, jer sam plaćao proizvođačima 3,50 KM po kilogramu”, rekao je Rankić.

Ističe da će ove godine sigurno biti problema u vezi sa  otkupom, jer će cijena pasti najmanje za marku.

“Malina je berzanska roba, sve će zavisiti od kretanja cijene na svjetskim berzama, ali je evidentno da će ona biti niža nego lani”, rekao je Rankić.

S druge strane. i proizvođači su se našli u “neobranom grožđu”, jer su uložili mnogo truda i rada, a nepredvidiva situacija na tržištu prijeti opstanku njihove proizvodnje.

Predsjednik Udruženja malinara “Vilamet”, koje okuplja proizvođače sa područja Bratunca, Srebrenice i Milića, Ljubiša Alempić ističe da je do prve berbe ostalo 100 dana, te da se velika neizvjesnost nadvila nad njihove zasade.

“Nije sporno da li će hladnjačari prodati prošlogodišnju malinu, vjerujem da imaju tržište, problem je samo po kojoj cijeni će malina ići, što će se sigurno odraziti i na otkupnu cijenu ovogodišnjeg roda”, rekao je Alempić.

Proizvođač maline Dragomir Pavlović iz Teslića kaže da će, ako otkupna cijena padne, mnogi odustati od proizvodnje.

“Prinos ispod jedne i po tone po dunumu i cijena niža od tri marke znače samo gubitak za proizvođače, tu nikakve zarade nema”, rekao je Pavlović.

Dodaje da su jednim dijelom za loše stanje na tržištu krivi i proizvođači, koji ne vode mnogo računa o kvalitetu.

“Ima onih kojima je količina važnija od kvaliteta, pa podvaljuju svašta pod prvu klasu, a tržište to ne oprašta”, kaže Pavlović i dodaje da treba voditi računa i o sortama koje se uzgajaju, te da na našem području najbolji prinos daju vilamet i miker, a da treba izbjegavati sortu polka.

Sadnice

Proteklih mjeseci na tržištu BiH pojavile su se nekvalitetne sadnice, što je, prema riječima proizvođača, još jedan od razloga nezavidnog položaja malinara.

“Ima proizvođača koji su kupili te zaražene sadnice, podigli zasad, potrošili novac, a nikakve zarade nemaju. Te sadnice zakržljaju, puste lozu kao divlje i nikakve koristi nema od njih”, rekao je Dragomir Pavlović.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/od-bericetnog-uzgoja-maline-do-ruba-propasti/||claudebot