Ni na jednu krizu BiH nema odgovor

Objavljeno: 4. 1. 2016 u 12:58h

BiH je jedna od najranjivijih zemalja Evrope kad su u pitanju različite vrste šokova koji sprečavaju zemlju da ostvari napredak i građanima pruži bolji životi standard, istaknuto je u studiji Svjetske banke o rizicima u BiH.

Kako je navedeno, bilo koja, čak i najmanja vrsta eksternih šokova ostavlja trajne posljedice na BiH, navodeći primjer da su se sve ekonomske krize u Evropi na BiH odrazile kroz duži pad ekonomske aktivnosti, pa i recesiju.

Istakli su i da je BiH od 2010. gotovo na godišnjem nivou bila suočena s prirodnim nepogodama, uključujući suše, poplave, klizišta, šumske požare, na koje nije bilo adekvatnog odgovora. Upozorili su da je BiH u zadnjih 15 godina u pet godina bila pogođena sušama, koje su unazadile poljoprivredni sektor 2000, 2003, 2007, 2011. i 2012. godine.

“Toplotni udari prouzrokovali su šumske požare u područjima koja su najbogatija šumom u Evropi. Suše su smanjivale proizvodnju energije za četvrtinu i uništile do 70 odsto usjeva osnovnih poljoprivrednih kultura, a poplava 2014. sunovratila je bruto društveni proizvod za 15 odsto”, istaknuto je u dokumentu.

Navedeno je da je BiH višestruko izložena svakoj ozbiljnijoj eksternoj krizi – od bankarskog sektora, kojim upravljaju austrijske i italijanske banke, preko trgovine, s obzirom na to da je EU glavni trgovinski partner, pa do životnog standarda, s obzirom na to da su bh. građani velikim dijelom ovisni od dotacija rodbine iz inostranstva i međunarodne pomoći.

Pored svih ovih šokova kojima je BiH izložena, ona je među najranjivijim zemljama Evrope kad je u pitanju aerozagađenje, ističući da je malo ili nimalo ulagano u čistije tehnologije, a čak 68 odsto populacije grije domove na čvrsto gorivo. Poređenja radi, u Albaniji je taj procenat 38, a u Srbiji 32 odsto. Zagađenjem je, kako ističu, najviše pogođeno Sarajevo, upozoravajući da su 2012. u kantonu izmjerene koncentracije sumpornih oksida pet puta veće od dozvoljene, a da je nivo smoga i čađi bio čak deset puta veći od dozvoljenih.

“Više od 90 odsto energije u BiH potiče od fosilnih goriva, što je za 10 odsto više nego u bilo kojoj drugoj zemlji jugoistočne Evrope”, navedeno je u studiji.

U preporukama za prevladavanje ekoloških šokova Svjetska banka predlaže izgradnju bedema za odbranu od poplava, izgradnju kanala za navodnjavanje usjeva, robusnu saobraćajnu infrastrukturu, jačanje industrije osiguranja od nesreća i stvaranje fleksibilnog fiskalnog okvira kao odgovor na katastrofe. Bolji fiskalni okvir važan je i za amortizovanje ekonomskih šokova, kao i bolja regulativa i stvaranje bolje osmišljenih socijalnih programa.

Za smanjenje mogućih socijalnih rizika, u banci preporučuju veću inkluziju stanovništva, osmišljavanje reformi tržišta rada i poslovnog okruženja.

Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, ističe da je osnovni problem što u BiH niko nije odgovoran za bilo koji segment, bilo kad su u pitanju izrade strateških politika ili za sprovođenje konkretnih mjera zaštite od određenih šokova, bilo da su oni prirodne nepogode ili ekonomske neprilike u okruženju.

On smatra da sve strategije koje se usvajaju, bilo na nivou države, entiteta, kantona ili opštine, ostaju mrtvo slovo na papiru jer ne postoje definisani projekti po godinama sprovođenja strategija i mjerljivi pokazatelji da li se strategija i sprovodi.

“To se isto odnosi na Reformsku agendu ili na bilo koji drugi dokument. Ovdje će političari sve potpisati što im se poturi, ali ja postavljam pitanje ko će to sve sprovoditi? Sve dok je to tako, ne treba se čuditi da je BiH toliko ranjiva na šokove”, istakao je on.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/ni-na-jednu-krizu-bih-nema-odgovor/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])