Kako bebi olakšati vrućine?

Objavljeno: 30. 6. 2014 u 15:33h

Ako je vaša beba suviše mala da biste se sa njom otišli na ljetovanje, obezbijedite joj najprijatnije uslove kod kuće. Evo nekih savjeta koji će vam možda pomoći.

beba

Povišena temperatura vazduha utiče na povećanje toplote tijela djeteta. Problemi koji se obično javljaju u vrelim ljetnim danima su osipi, ojedi na koži bebe, ali i opasnost od dehidriranja, sunčanice i frasa kao posljedice pregrevanja tijela. Pravilna njega i obezbjeđivanje optimalnih uslova u stanu pomoći će vašoj bebi da svoje prvo ljeto provede što bezbrižnije.

Kako napraviti hladovinu u stanu

Najoptimalnija spoljašnja temperatura za dijete je između 18 i 20 stepeni Celzijusovih, što je ljeti teško održati u stanu, ako nemate klima uređaj. Zato treba preduzeti neke mjere zaštite kako bi se beba što je moguće prijatnije osjećala. Prostorije u kojima beba boravi, trebalo bi zaštititi od sunca i od prekomjernog ulaska toplote. Preporučuje se da se stan u ranim jutarnjim satima provjetri, a zatim da se prozori zatvore i navuku roletne. Ipak, od stana ne treba napraviti bunker, neka uvijek bude dovoljno dnevne svjetlosti.

Ako imate klima uređaj, ne pravite veliku temperaturnu razliku u odnosu na spoljnu sredinu.

Kada u šetnju sa bebom

Novorođenčetu je potrebno određeno vrijeme da se adaptira na spoljne uslove života. Zato, ako ste ovih dana dobili bebu, budite strpljivi i postepeno je privikavajte na izlaske. Bebama prija svjež vazduh i treba ih redovno izvoditi u šetnje, prvih dana kraće, a kasnije sve duže. Bebu nikako ne treba izlagati suncu, niti visokim temperaturama. Rani jutarnji sati ili kasni popodnevni, može čak i večernji, su idealni za šetnje u toku ljeta. Ako imate terasu ili dvorište u velikoj ste prednosti, jer veći dio dana možete da provedete sa bebom na vazduhu. Važno je da napravite hladovinu i da bebu ne izlažete suncu. Takođe, ukoliko je temperatura previsoka, sačekajte da se predveče spusti, pa tek onda izađite. Nemojte bebu sve vrijeme držati u kolicima kada ste napolju, već je uzmite u ruke, prošetajte sa njom i pričajte joj, piše “Jumama”.

Da li smijete da razgolitite bebu kada je vruće

Bebu ne treba pretopljavati kada je temperatura vazduha visoka. I njoj je vruće isto koliko i vama. Oblačite je što laganije, kako bi preko kože mogla da diše. Koristite samo pamučne stvari, sintetiku izbjegavajte.

U toku dana više puta bebu osvježite kupanjem u mlakoj vodi i redovno je zapirajte poslije svakog presvlačenja pelena. Bebe vole kada ih oslobodite odjeće i pelena. Tada veselo “mlataraju” i rukama i nogama. Slobodno pustite bebu nekoliko minuta da se raduje što je golišava.

Koji problemi nastaju zbog vrućina

Zbog visokih spoljnih temperatura i znojenja, na koži bebe se mogu pojaviti crvene tačkice – osip. Provjerite da je niste pretoplili, osvježavajte je umivanjem i kupanjem u mlakoj vodi. Talk i masne kreme ne treba mazati na kožu bebe. One nisu prevenitiva od pojave osipa, već naprotiv – zatvaraju pore i koža ne može da diše.

Ojed se javlja zbog visoke temperature vazduha, pelena, mokraće i stolice u njima, i to u predjelu prepona i guze, a može se javiti i na pregibima vrata i pod miškicama. On je veoma neprijatan jer pecka, svrbi, a kod težih oblika, i boli. Beba stalnim i snažnim pokretima nožica još više može da iritira kožu jer dolazi do trenja. Ako roditelji primijete crvenilo na koži i/ ili da je dijete “zajapureno” treba da ga odvedu kod ljekara, koji će pregledom utvrditi kakve su to promjene na koži i da li je došlo do težih poremećaja. Kod ojeda se obično preporučuje neki od antiseptičnih rastvora koji će spriječiti razvoj i/ ili širenje infekcije i pomoći da se koža oporavi.

Redovna higijena, što podrazumijeva često presvlačenje pelena, kupanje – zapiranje, posušivanje blagim pritiskom preko pamučnog ubrusa su dobra preventiva od ojeda. Ni u ovom slučaju se ne preporučuje puder, talk, jer se nagomilava na pregibnim površinama. Tada se stvaraju mali “kristali”, koji usljed trenja oštećuju nježnu bebinu kožu.

Izvor: Mondo

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/kako-bebi-olaksati-vrucine/||claudebot