Doboj nakon 50 godina ponovo ostaje bez naselja Stanari

Objavljeno: 29. 6. 2014 u 12:28h

Grad Doboj ostaće, nakon 50 godina, ponovo bez svog naselja Stanari, ukoliko se prihvati zakon kojim će to mjesto dobiti status opštine.

Doboj

Osim Stanara, u sastav nove općine ušlo bi još 12 manjih naselja u blizini tog naselja u sastavu Doboja.

Ako se prihvati Nacrt zakona o osnivanju opštine Stanari, koji je u entitetski parlament zvanično uputio predsjednik Milorad Dodik, a razmatraće se u utorak, 1. jula, Stanari i Grad Doboj zaključiće i sporazum o podjeli imovine.

Odbor za osnivanje (obnavljanje) opštine Stanari obratio se Dodiku sa zahtjevom za pokretanje postupka za donošenje zakona o osnivanju opštine Stanari, dostavljajući elaborat, odnosno studiju o uslovima, mogućnosti i opravdanosti obnavljanja opštine Stanari, koju je izradila grupa autora sa Nezavisnog univerziteta u Banjaluci.

Treba podsjetiti da je Opština Stanari prestala sa radom 31. januara 1960. godine. Inicijative na ponovno vraćanje tog statusa u međuvremenu su pokretane nekoliko puta.

Po navodima podnosioca najnovije inicijative, otklonjene su sve prepreke za donošenje ovog zakona koje se postojale ranijih godina, a kao ključni razlozi navedena je potreba da se izgradi i urbanizuje centar između Doboja i Prnjavora, odnosno Dervente i Teslića koji je dugo zaostajao u razvoju i bio tretiran kao „pasivan“ kraj, a ima sve geostrateške i prirodne pretpostavke da postane općina “po evropskim standardima“.

Tvrdi se da veličina, položaj i urbanizacija Grada Doboj ne omogućava kvalitetan razvoj područja bivše opštine Stanari, a da prirodni resursi koji su osnova izgradnje termoelektrane Stanari imaju svoj vijek trajanja i, ukoliko se na ovom prostoru ne stvore uslovi za nove zamjenske kapacitete, buduće generacije nemaju nikakvu budućnost.

Izdvajanjem opštine Stanari stvaraju se pretpostavke da se Grad Doboj konstituiše u zajednicu više opština i preuzme ulogu nespornog regionalnog centra.

Dalje se navodi da će donošenjem ovog zakona proizaći pozitivne posljedice po materijalni i svaki drugi položaj građana, preduzeća i drugih organizacija u obnovljenoj opštini, “a to egzaktno pokazuje procijenjeni budžet opštine Stanari od preko 4.800.000 KM“.

Takođe, u studiji se navodi da i pored toga što je opština Stanari ukinuta prije 50 godina, ovo područje je sačuvalo jezgro društvenog potencijala, što se ogleda u očuvanju kapiceteta osnovnog obrazovanja.

Snažan privredni potencijal za ovo područje predstavlja početak izgradnje termoelektrane Stanari, snage 300 megavata i 2000 megavat-sata godišnje proizvodnje.

Termoelektrana će biti, kako se navodi, vodeći proizvođač električne energije u Republici Srpskoj i pokrenut će eksploataciju i preradu nus proizvoda i drugih sirovina.

U dokumentu se ocjenjuje i da područje od 13 naseljenih mjesta sa oko 11.000 stanovnika i “750 zaposlenih, predstavlja solidan fiskalni potencijal za ostvarivanje natprosječnih prihoda buduće opštine“.

Izvor: Agencije

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/doboj-nakon-50-godina-ponovo-ostaje-bez-naselja-stanari/||claudebot