Cvjeta proizvodnja voćne rakije u RS

Objavljeno: 24. 1. 2017 u 15:23h

Duga tradicija konzumacije domaćih rakija polako počinje da se širi i na proizvodnju ove vrste pića, pa je u Srpskoj registrovano 30 proizvođača rakije i drugih alkoholnih pića među kojima su i mnoga domaćinstva.

U originalnim pakovanjima na domaćem tržištu najprepoznatljiviji su šljivovica, jabukovača, dunjevača, a zastupljene su i druge vrste.

Do 5.000 litara domaćih voćnih rakija godišnje se proizvede samo u jednom domaćinstvu u Prnjavoru koje ima 2.670 stabala raznog voća.

“Godišnje proizvedemo od 4.000 do 5.000 litara. Rakiju pravimo za domaće tržište i ranije smo je prodavali u svim radnjama lanca “Fis” i nešto u prodavnicama u Prnjavoru, ali pošto nemamo tehnologa i akciznu markicu, morali smo da se povučemo iz prodaje na taj način”, rekao je poljoprivredni proizvođač Radivoje Kuzmanović ističući da sada svoje proizvode prodaju samo dostavom, zbog čega su im porasle i zalihe i na lageru imaju oko 12.000 litara.

“Mur grupa” iz Istočnog Sarajeva od 2011. godine konstantno povećava proizvodnju i u asortiman uvodi nove vrste.

“Sada godišnje proizvedemo od 10.000 do 15.000 litara prirodne voćne rakije, a svake godine povećavamo proizvodnju kako bismo zadovoljili potrebe ugostiteljskih objekata koje snabdijevamo. Proizvodimo šest vrsta i to divlju krušku, koja je specijalna vrsta, zatim viljamovku i dunju za koje imamo svoje zasade, kajsiju, jabuku i šljivu”, rekao je direktor Ivan Stanković.

U Verićima kod Banjaluci hvale se čuvenom verićkom šljivovicom, koja je za sada prepoznatljiva u Srpskoj, ali postoji mogućnost početka izvoza u Češku i Njemačku.

“Prije pet godina dobili smo licencu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, a prepoznatljiva nam je rakija verićka šljivovica koje ima u svim većim gradovima u BiH”, rekao je jedan od vlasnika “Podruma Radulj” Zoran Radulj.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH u prošloj godini iz RS je izvezeno 824,38 tona rakije od šljive, kruške, trešnje i višnje, a njena vrijednost bila je 6,45 miliona KM.

Proizvođači se nadaju da neće biti uvedena najavljena akciza na voćne rakije ističući da bi to predstavljalo korak unazad u razvoju ove vrste proizvodnje u Srpskoj.

Uslovi

U skladu sa Zakonom o jakim alkoholnim pićima, proizvođači se upisuju u registar.

“Pravna lica i preduzetnici upisuju se u registar proizvođača ako ispunjavaju uslove za proizvodnju jakih alkoholnih pića u pogledu objekata, prostorija, opreme, uređaja i stručnog kadra”, navode u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/cvjeta-proizvodnja-vocne-rakije-u-rs/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])