Biračima iz inostranstva izbori prazne novčanike

Objavljeno: 22. 2. 2016 u 10:33h

Građanima BiH rasutim po svijetu dozlogrdilo je jer se svaki put uoči izbora iznova moraju registrovati za glasanje, što, kako ističu, predstavlja diskriminaciju koja je sistemski uspostavljena prema bh. državljanima s biračkim pravom iz dijaspore.

U otvorenom pismu koje je zbog ovog problema Svjetski savez dijaspore BiH poslao Parlamentarnoj skupštini BiH i Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) zahtijeva se da se, konačno, 20 godina po završetku rata, riješi ovaj problem.

Kako pojašnjavaju iz Saveza, diskriminacija se ogleda u primoravanju državljana BiH s biračkim pravom, koji imaju biometrijske pasoše dobijene u bh. ambasadama i konzulatima, da se moraju za svake izbore aktivno i nanovo registrovati, i to tek nakon što budu raspisani izbori.

“Tada nam se ostavlja veoma kratak rok u kojem se po vrlo komplikovanoj birokratskoj proceduri moramo u dva ciklusa i o našem trošku dopisivati sa CIK BiH”, navode iz Svjetskog saveza dijaspore BiH.

Time su, izdvajaju, stavljeni u potpuno diskriminirajući položaj u odnosu na sve druge birače, državljane BiH.

“Zbog toga je potpun nesrazmjer u odnosu na ukupan broj naše dijaspore starije od 18 godina, na broj onih koji se nakon silnih birokratskih prepreka konačno uspiju registrirati, te na koncu na broj onih koji uspiju obaviti čin glasanja. Postavlja se pitanje u čijem je to interesu”, pitaju iz Svjetskog saveza dijaspore BiH.

Rješenje je, kako dodaju i predlažu, da ih Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH i CIK automatski upisuju u centralni birački spisak čim dobiju biometrijske pasoše, te potom samo zatraže njihovu saglasnost i adresu za sačinjavanje izvoda za glasanje.

Sa druge strane, iz Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH naveli su da je Izborni zakon regulisao kako se prikupljaju podaci, te da IDDEEA postupa u skladu s tim zakonom.

Isto tako, i iz Centralne izborne komisije napominju da se poštuje postojeći Izborni zakon, ali i dodaju da čine niz mjera kako bi pomogli našim biračima koji glasaju iz inostranstva.

“Mi smo, koliko nam je zakon dozvoljavao, maksimalno pojednostavili proces potvrde registracije za birače izvan BiH i nastojimo da im svake godine olakšamo procedure, te tim povodom formiramo i posebnu mail adresu, kao i info-liniju za njih, kao i posebnu kampanju za tu kategoriju birača”, naveli su iz CIK-a.

To, međutim, nije dovoljno našim ljudima koji žive u inostranstvu, pa iz Svjetskog saveza dijaspore BiH traže da nepravda, na koju su ukazali, bude ispravljena odmah, a najkasnije do 1. maja. Inače, kako nam je potvrđeno, na posljednjim, opštim izborima održanim 2014. godine, bilo je 42.258 birača registrovanih izvan BiH, od čega ih je 214 glasalo u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, a ostatak putem pošte.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/biracima-iz-inostranstva-izbori-prazne-novcanike/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])