BiH

Poreznici plijene 324 miliona maraka

Objavljeno: 6. 4. 2015 u 14:41h

Poreska uprava RS vodi 144.119 postupaka prinudne naplate zbog duga “teškog” 324 miliona KM.

Direktor Poreske uprave RS Zora Vidović istakla je da su lani pokrenuli 51.400 postupaka zbog duga od 113 miliona, a da su naplatili 45 miliona maraka.

“U prva dva mjeseca tekuće godine pokrenuto je 8.587 postupaka prinudne naplate zbog duga od 24,1 milion KM. Naplaćeno je šest miliona, dok je sporazumima o odgođenom plaćanju obezbijeđeno 1,4 miliona KM. Podnijeli smo i 114 zahtjeva za upis hipoteke”, kazala je Vidovićeva.

Prva i najefikasnija mjera koju poreznici preduzimaju je pljenidba žiro-računa ili gotovine, a nakon toga se ide na zapljenu pokretne i nepokretne imovine.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić kaže da poslodavci podržavaju aktivnosti Poreske uprave i da se zalažu za poboljšanje finansijske discipline.

“Mi insistiramo na tome da Poreska uprava redovno kontroliše sva preduzeća i da ne dozvoli nijednom poreskom obvezniku gomilanje dugova. Stopa poreza i doprinosa mogla bi biti znatno niža kada bi svi poreski obveznici redovno izmirivali svoje obaveze”, istakao je Škrebić.

On je istakao da je teret troškova državne administracije pao na preduzeća koja redovno plaćaju svoje obaveze.

“S druge strane neki gomilaju dugove i na kraju im se oni otpisuju, a radnicima se iz nekih fondova povezuje radni staž i dodatno se ugrožava budžet. To mora da bude spriječeno. Mi iz Unije udruženja poslodavaca ne možemo da shvatimo da se nekome dozvoli da nagomila obaveze i da Poreska uprava, nakon što u preduzeću bude pokrenut stečaj, nema odakle da naplati potraživanja jer poreske obaveze premašuju dužnikovu imovinu”, rekao je Škrebić.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da je efikasan i ažuran rad Poreske uprave presudan u naplati duga.

“Problem je bila dosadašnja praksa da tek kada dug postane previsok počinje da se pristupa mjerama za naplatu. Naš sudski sistem je veoma spor i sama Poreska uprava ne može to uraditi na efikasan način. Zato je osnovna stvar da se određene aktivnosti moraju sprovoditi na vrijeme. Ne smije se dozvoliti da dođemo u situaciju da se reaguje kada više nema mogućnosti za naplatu. To je značajan problem koji opterećuje budžet RS”, naglasio je Pavlović.

Dodao je da je smanjen priliv novca u budžet po osnovu kredita i da se zbog toga mnogo više pažnje posvećuje njegovom punjenju iz domaćih izvora.

“Zbog toga je i Poreska uprava postala ažurnija u odnosu na raniji period. Ali, ako bolje pogledamo strukturu duga vidimo da je iznos dijela koji je za otpis i koji nikada neće biti naplaćen plod dugogodišnjeg slabog rada Poreske uprave”, naglasio je Pavlović.

Dug poreskih obveznika u RS na kraju februara iznosio je 1,4 milijardi KM i manji je za 100 miliona ili za sedam odsto u odnosu na kraj 2013. godine.

Kontrole

Zora Vidović je istakla da je zadovoljna i sa kontrolama koje su sproveli u protekloj godini.

“Obavljeno je 4.400 terenskih kontrola i u njima je utvrđen 51 milion KM obaveza koje su poreski obveznici prikrili”, kazala je Vidovićeva.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/poreznici-plijene-324-miliona-maraka/||claudebot