Kinezima engleski lakši od srpskog

Objavljeno: 17. 10. 2018 u 12:51h

Želja za putovanjima i upoznavanjem svjetskih kultura mnoge studente iz Republike Srpske vodi u inostranstvo, a među njima su i Katarina Jeremić i Anđela Gaćo koje su se otisnule u daleku Kinu da bi tamošnje mališane nekoliko mjeseci podučavale engleskom jeziku.

Zahvaljujući programima kulturološke razmjene, domaći studenti koji veoma dobro poznaju engleski jezik dobili su priliku da učeći Kineze jezik koji ni njima nije maternji, upoznaju djelić kulture stare 5.000 godina. Obilazak milionskih gradova, učenje mandarinskog jezika i konzumiranje kineskih specijaliteta samo su dio onoga što očekuje sve one koji se otisnu u ovu avanturu.

Studentica banjalučkog Tehnološkog fakulteta Katarina prije nekoliko dana vratila se sa Dalekog istoka. Zaljubljena u čari putovanja, provela je tamo tri mjeseca, a prije toga boravila je deset mjeseci u Americi. Proputovala je do sada 20 zemalja i već uveliko pakuje kofere za let do neke nove destinacije.

“Program kulturološke razmjene sa Kinom je izuzetno dobra prilika za mlade koji žele da u ovoj zemlji provedu od tri do 12 mjeseci i steknu fenomenalno iskustvo. Imala sam sreću da dođem u porodicu u kojoj sam se zaista osjećala kao kod kuće. Nastojali su da mi pokažu svaki pedalj svoje zemlje i da zaista osjetim duh Kine, a ja njih da naučim srpski, ali nije išlo. Ni riječ nisu progovorili, jer im je naš jezik pretežak”, ispričala je Katarina.

Za vrijeme boravka u Kini podučavala je engleskom jeziku desetogodišnju djevojčicu u porodici u kojoj je boravila.

“Moja obaveza bila je da dva sata dnevno podučavam djevojčicu, a preostalo vrijeme imala sam samo za sebe. Iako mi je ispočetka bilo čudno što sam veći dio dana slobodna, brzo sam se navikla i to vrijeme iskoristila najbolje što sam znala”, kazala je ona i dodala da se školstvo u Kini mnogo razlikuje od našeg obrazovnog sistema i da djeca tamo već u vrtiću počinju učiti strane jezike i borilačke vještine.

Za tri mjeseca obišla je osam gradova iz kojih se kući vratila sa pregršt najljepših uspomena.

“Oduševljena sam njihovim životnim navikama, posebno ishranom koja je mnogo zdravija nego kod nas. Kinezi piju toplu vodu i jedu kuvanu salatu, a poslije večere obavezne su čajanke, koje predstavljaju jedan vid porodičnog druženja. Fasciniralo me je to što u jednom mjestu na jugozapadu Kine ljudi poslije večere šetaju u pidžamama što je kod nas nezamislivo”, ispričala je Katarina.

Dodaje da su je često zagledali na ulici jer je drugačija i tražili da se fotografišu s njom. Posljednja adresa na kojoj je boravila prije nego što je kupila povratnu kartu za rodni Doboj bio je Hongkong koji je na nju ostavio najsnažniji utisak.

Već mjesec u Kini boravi i Anđela Gaćo iz Pala. Zbunjenost koju je osjetila na početku, kaže, vremenom su zamijenili oduševljenost i fasciniranost kineskim metropolama, ljudima i običajima.

“Kina je sasvim posebna i drugačija zemlja, koju treba posjetiti. Ova zemlja jednostavno ostavlja bez daha i svima koji su u prilici preporučila bih da putuju na Daleki istok i osjete čari najmnogoljudnije zemlje svijeta. Prvih nekoliko dana svi budu šokirani, baš kao što sam i ja bila, ali se vremenom naviknu. Mogu vam reći da se na “štapiće” još navikavam”, ispričala je Anđela i dodala da joj je životna želja da putuje svijetom i uči strane jezike.

Zarada

Katarina Jeremić je ispričala da je cilj putovanja kulturološka razmjena, a ne zarada, iako studenti imaju džeparac za vrijeme boravka u Kini.

“Porodice nam obezbjeđuju smještaj i hranu i snose sve troškove tamo, a mi dobijamo mjesečni džeparac u iznosu od 1.500 juana, što je nešto više od 350 maraka. Imamo i plaćen kurs kineskog jezika, a na kraju programa dobijamo i određeni bonus”, rekla je Katarina.

Izvor: Glas Srpske / Autor: Milijana Latinović

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/kinezima-engleski-laksi-od-srpskog/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])