BiH

Industrija Srpske uhvatila zalet

Objavljeno: 23. 6. 2015 u 13:00h

Industrijska proizvodnja RS porasla je u maju najbržim tempom u ovoj godini, ostvarivši rast od 9,7 odsto u odnosu na isti mjesec 2014. godine.

Najbolje rezultate ostvarile su firme u oblasti vađenja ruda i kamena, čija je proizvodnja porasla za 45,1 odsto. Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je prerađivačka industrija istovremeno ostvarila rast od 7,4 odsto, dok je u sektoru proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizacije rast iznosio 2,3 odsto.

Rast industrijske proizvodnje osjetio se i na otvaranju novih radnih mjesta, pa je broj zaposlenih u maju porastao za 2,2 odsto u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Najviše je porastao broj radnika u sektoru proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizacije – 4,7 odsto. Firme koje se bave vađenjem rude i kamena povećale su broj zaposlenih za 2,9, a prerađivački sektor za 1,7 odsto.

Ekonomista Goran Radivojac kaže da je teško analizirati rast industrijske proizvodnje u kratkom vremenskom roku, ali da posljednji statistički podaci predstavljaju ohrabrenje.

“Stope rasta veće od pet odsto u dužem vremenskom periodu bile bi pokazatelj realnog oporavka industrijske proizvodnje u RS”, istakao je Radivojac.

Kada je u pitanju spoljnotrgovinska razmjena RS, ona je u prvih pet mjeseci ove godine dostigla vrijednost od 2,718 milijardi KM. Vrijednost izvoza iznosila je 998,4 miliona i smanjena je za 5,6 odsto, dok je uvoz smanjen za 8,5 procenata na 1,719 milijardi KM. Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 58,1 odsto, dok je spoljnotrgovinski deficit dostigao 720,68 miliona i u odnosu na april povećan je za 185,24 miliona KM.

“Vrijednost spoljnotrgovinskog deficita direktno zavisi od poslovanja velikih proizvođača, kao što je Rafinerija nafte Brod, čija je proizvodnja direktno zavisna od uvoznih sirovina”, kaže Radivojac i naglašava da dio industrijske proizvodnje čiji proizvodi završavaju u inostranstvu, kao što su struja ili prerađivački proizvodi, nije direktno zavisan od strane sirovine i djelimično umanjuje sezonske uticaje koji povećavaju spoljnotrgovinski deficit u pojedinim mjesecima.

Prosječna plata 832 KM

Prosječna neto plata u Srpskoj iznosila je u maju 832 KM i u odnosu na prethodni mjesec smanjena je za 0,4 odsto.

“Do smanjenja majske plate došlo je zbog manjeg broja plaćenih prekovremenih radnih sati u prerađivačkoj industriji i vađenju ruda i kamena, gdje je zaposlen najveći broj radnika”, rekao je direktor Republičkog zavoda za statistiku Radmila Čičković.

Najvišu prosječnu platu od 1.259 maraka imali su zaposleni u finansijskoj i djelatnosti osiguranja, a najnižu od 508 KM radnici u građevinarstvu.

Kretanje industrijske proizvodnje u ovoj godini

-1% – januar

3,5% – februar

5,1% – mart

0,9% – april

9,7% – maj

45,1% – rast proizvodnje u oblasti vađenja ruda i kamena

7,4% – rast prerađivačke industrije

2,3% – rast u sektoru proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizacije

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/industrija-srpske-uhvatila-zalet/||claudebot