Do kada je moguće tražiti nadoknadu štete od nevremena u Hercegovini?

Objavljeno: 25. 2. 2019 u 19:41h

Stanje prirodne nesreće izazvano olujnim vjetrom koje je zahvatilo Mostar, ali i cijelu Hercegovinu u subotu i nedjelju, 23. i 24. februara, dovelo je do toga da je po procjenama povrijeđeno desetak osoba, a pričinjene su i velike materijalne štete.

Načelnik Odjeljenja za organizaciju, pravne poslove, opštu upravu, civilnu zaštitu i vatrogastvo Predrag Šupljeglav rekao je da su se aktivnosti Službe za civilnu zaštitu Grada Mostara odvijale u okviru odredbi Zakona o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća i podzakonskih aktova donesenih na osnovu tog zakona.

“Tu prije svega mislimo na odredbe zakona koje se tiču angažiranja snaga i sredstava civilne zaštite u uvjetima elementarnih nepogoda i podzakonskih akata koji se tiču proglašenja elementarne nepogode, djelovanja operativnog centra civilne zaštite i metodologije rada Komisije za procjenu šteta”, kazao je Šupljeglav.

Dodao je da su službenici Grada Mostara koji rade u okviru Službe za civilnu zaštitu i vatrogastvo bili na terenu i radili sve poslove potrebne za saniranje štete.

“Komunalne i druge nadležne službe takođe su djelovale na terenu u okviru svojih zadataka, a mi ni od jedne nadležne službe nismo dobili informacije da ne mogu odgovoriti stanju na terenu, tako da se nisu stekli uvjeti za proglašenje prirodne nesreće. Pored toga, ni stožer Civilne zaštite, koji bi se u tom slučaju trebao sastati i na osnovu procjena s terena proglasiti stanje prirodne ili druge nesreće, nije izvještavan”,  istaknuo je načelnik Šupljeglav.

Takođe, naveo je da svi oni koji su pretrpjeli određeni vid štete mogu podnijeti zahtjev kako bi komisija izašla na teren i procijenila štetu.

“Na osnovu tog zahtjeva, odnosno te procjene, građani mogu podnijeti i zahtjeve za nadoknadu štete, odnosno za pomoć u saniranju štete, koji mogu preuzeti u Gradskoj upravi”, kazao je Šupljeglav.

Komandir Profesionalne vatrogasne jedinice (PVJ) Grada Mostara Petar Jurić rekao je da su u prethodna dva dana službenici PVJ-a imali 47 intervencija.

“Naš operativni centar imao je puno više poziva, ali govorim samo o onim pozivima na koje smo mogli intervenirati. Od toga je bilo 25 intervencija tehničke prirode, poput rezanja oborenih stabala i uklanjanja s ceste, sklanjanje limova s krovova i slično, dok smo imali i 22 požarne intervencije u kojima su gorjeli dimnjaci, trava i nisko raslinje, ali i kuće i stanovi”, kazao je Jurić.

Istakao je da su sve intervencije odrađene uspješno i bez problema uz korištenje svih resursa te ogroman angažman svih radnika PVJ Mostar.

Rok za podnošenje zahtjeva za prijavu štete je 8 dana od dana nastanka štete, u suprotnom zahtjev se odbija.

Izvor: Radiosarajevo/ Foto: Agencije

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/do-kada-je-moguce-traziti-nadoknadu-stete-od-nevremena-u-hercegovini/||claudebot