Dobre i loše masti: Naučite ih raspoznavati

Objavljeno: 19. 2. 2018 u 12:12h

Zajedno s ugljikohidratima i proteinima, masti čine osnovu naše prehrane. One su neophodne za razvoj i kombinacija su zasićenih i nezasićenih masnih kiselina.

Loše masti

Loše masti sadrže pretežno zasićene ili transmasne kiseline. One podižu nivo lošeg holesterola, uzrokuju dijabetes i debljanje, bolesti srca i žila, mogu biti i kancerogene.

*Zasićene masne kiseline

Zasićene masne kiseline nalaze se u proizvodima životinjskog porijekla  mesu, jajima i mliječnim proizvodima. Zastupljene su i u nekim biljnim proizvodima, kao što su kokos i kikiriki.

*Transmasne kiseline

Ove masne kiseline nalaze se uglavnom u prženoj prerađenoj hrani, npr. u kokicama koje kupujemo u kinu te u čipsu. One su vještački proizvedene i služe kako bi konzervirale hranu. Zato čips ili pomfit mogu stajati mjesecima, a da ne promijene boju, oblik ili okus.

Transmasne kiseline dižu nivo holesterola, ali što je još gore  one su kancerogene.

Dobre masti

Spuštaju nivo lošeg holesterola, poboljšavaju krvožilni sistem, dobro utiču na mozak, čine kosu sjajnijom, kožu pomlađuju i regulišu san.

Nalaze se u biljnim proizvodima, orašastim plodovima te u ribi. Izvori nezasićenih masnih kiselina su:

  • ulja: maslinovo, laneno, soja, kanola,
  • orašasti plodovi: brazilski orah, indijski orah, obični orah, pistacija, lješnik,
  • razne ribe: tuna, losos, sardina, haringa…

Nezasićene masne kiseline dijele se na jednostruko (mono) i višestruko (poli) nezasićene. Obično se u ribi nalazi najveća koncentracija višestruko nezasićenih kiselina, dok u orašastim plodovima i avokadu prevladava jednostruko nezasićena kiselina.

Ako ne volite jesti ribu  ne brinite i bez nje se možete zdravo hraniti. Naime, jednostruko nezasićene u metabolizmu se pretvaraju u zasićene (Omega 3) kiseline.

Kako prepoznati dobre masti?

Masti koje su na sobnoj temperaturi u krutom stanju su zasićene, npr. maslac, svinjska mast… Masti koje su na sobnoj temperaturi u tekućem stanju su nezasićene. To su maslinovo ulje, laneno ulje…

Ovo pravilo vrijedi samo za čiste masti, ne i za namirnice. Orah je u krutom stanju, ali sadrži uglavnom nezasićene (zdrave) masti.

Savjet za zdravu prehranu

U prehranu treba uvrstiti što više namirnica koje sadrže dobre masti. Loše masti nisu štetne u malim količinama (jedno jaje dnevno, dva dcl mlijeka i sl.), ali je potrebno paziti da se s njima ne pretjeruje. Kod izbora ulja bogatog omegom uvijek treba dati prednost hladno presanom ulju. Ono nije termalno obrađeno i nije izgubilo zdrave sastojke. Ako mislite da ne uzimate dovoljno dobrih masti, postoje dodaci prehrani s omegom 3 ribljeg i biljnog podrijekla koji će vam pomoći da nadoknadite dobre masti.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/dobre-lose-masti-naucite-ih-raspoznavati/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])