Zašto je nebo plavo?

Objavljeno: 23. 12. 2017 u 16:35h

Zašto je nebo plavo ili preciznije, zašto mi vidimo nebo u plavoj boji? Odgovor se krije u tome zašto vidimo dugu kada se sunce pojavi poslije kiše.

Dok su boje duge takve kakve su zbog načina na koji svjetlost prolazi kroz kapljice vode odnosno kiše, boja neba je određena načinom na koji svjetlo prolazi kroz vazduh.

Naime, kada sunčeva svjetlost stigne u Zemljinu atmosferu, ona je “razbijena” molekulima kiseonika prisutnim u vazduhu. Sunčeva svjetlost je inače napravljena od spektra različitih boja koje su zapravo bijele kada ih vidimo pomješane, ali kada ih molekuli kiseonika “razbiju”, vidimo različite boje.

Osim toga, boje kraćih talasnih dužina, ljubičasta i plava, najviše su pogođene molekulima kiseonika, što je razlog zašto se više tih nijansi “raspršuje” ka našim očima u odnosu na druge boje.

Možda ćete se onda zapitati – ako je tako, zašto ne vidimo nebo u ljubičastoj nijansi? Odgovor na to je jednostavan – zato što su naše oči mnogo osjetljivije na plavu boju.

Razlog zbog kojeg tokom dana ne možemo da vidimo zvijezde je taj što je plava nijansa koja nebu daje boju mnogo svjetlija.

Sigurno ste ponekad primjetili i da je nebo svjetlije što je bliže horizontu, a to je zato što je svjetlost na horizontu duže putovala kroz vazduh, te je zbog toga više “rasuta”.

OK, boju neba smo razjasnili, a šta je onda sa dugom?

Dugine boje se formiraju u zavisnosti od načina na koji svjetlost prolazi kroz kapljice vode. Svjetlost sporije putuje kroz vodu nego kroz vazduh, tako da se svjetlost prelama u kapljici i “razdvaja” na čitav spektar boja.

A da li je more plavo zbog odsjaja neba?

Mnogi ljudi misle da je more plavo zbog refleksije neba u vodi, ali nije baš tako. More je plavo iz sličnih razloga iz kojih je nebo plavo.

Kada sunčeva svjetlost stigne do vode, boje većih talasnih dužina – crvena, narandžasta, žuta i zelena se apsorbuju, tako da ostaje samo plava.

Količina vode takođe utiče na to koliko svjetlosti se apsorbuje, što je razlog zašto je plića voda svjetlije i zašto je u dubini voda tamna.

Naravno, i sve ono što se nalazi u vodi utiče na boju – da li ima mulja, ima li morske trave… jer sve to utiče na apsorpciju svjetlosti.

Izvor: Mondo.rs

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zanimljivosti/zasto-je-nebo-plavo/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])