Kako su u Americi zabranjeni indijanski jezik i kultura?

Objavljeno: 10. 4. 2018 u 11:04h

Na današnji dan 1883. godine vlada SAD je, u okviru završne akcije sistematskog zatiranja kulturnog nasljeđa američkih Indijanaca, zabranila sve jezike indijanskih plemena, njihovu religiju, kulturu i običaje.

Savremeni Indijanci službeno su hrišćani, ali se drže i domorodačkih vjerovanja.

Privatno, Indijanci govore vlastitim jezicima, a uz njih i jezike kolonizatora – engleski, španski, portugalski, francuski ili holandski.

Najrasprostranjeniji indijanski jezik je kečuanski (jezik starih Inka), kojim danas govori oko deset miliona ljudi.

U SAD su Indijanci poznati pod nazivom “Nejtiv Amerikans”, a u Kanadi su pod imenom “Frst nejšns” zajedno pobrojeni Indijanci i Eskimi.

U podacima o Grenlandu misli se na Eskime.

Nepoznato je koliko je Indijanaca živjelo na američkom kontinentu u trenutku dolaska Kristofera Kolumba, ali neke procjene kreću se i do stotinu miliona.

Čuveni holivudski glumac Marlon Brando je 1973. godine bojkotovao svečanu dodjelu “Oskara”, na kojoj je trebao da dobije svoj drugi “zlatni kip” za nezaboravnu ulogu Don Vita Korleonea u “Kumu”.

Umjesto toga, Brando je upozorio na stereotipno prikazivanje američkih Indijanaca u holivudskim filmovima i na televiziji.

Na dodjelu je poslao glumicu indijanskog porijekla iz plemena Apača Sačen Litlfider, koja je pred zaprepaštenim holivudskim establišmentom održala govor o katastrofalnom položaju svojih sunarodnika u najmoćnijoj i, navodno, “najdemokratičnijoj” zemlji svijeta – SAD.

Holivud je kaznio Branda. Nakon “Kuma” on nije imao više ponuda za veće uloge, sem u Kopolinoj “Apokalipsi danas” i Bertolučijevom “Tangu u Parizu”.

U više od 4.000 američkih filmova Indijanci su, u većini, prikazani kao krvožedni divljaci koji su ubijali nevine bijele doseljenike.

Danas filmova o životu Indijanaca, barem onih koji dolaze iz Holivuda, gotovo da i nema.

Indijanci su za većinu Amerikanaca zaboravljena nacija, potisnuta i zabačena ruralna područja, gdje žive ispod granice siromaštva.

Izvor: Agencije

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zanimljivosti/kako-su-u-americi-zabranjeni-indijanski-jezik-i-kultura/||claudebot