Sva vaša pitanja o piluli za kontracepciju

Objavljeno: 28. 9. 2014 u 20:38h

Najnovija istraživanja pokazala su da su šanse da dobijete srčani udar tri puta veće ukoliko unosite velike količine šećera nego ako koristite pilulu za kontracepciju.

kontracepcija

Pilulu prati loša reputacija od trenutka kada je nastala, ali ono što se zaboravlja jeste da je od tada prošlo mnogo godina i da je ona usavršavana kako bi se nuspojave i rizici smanjili na minimum. Koji su realni rizici, a šta su mitovi koji prate ovaj vid kontracepcije, objašnjava prim. dr sc. med. Aleksandra Mladenović.

Pre nego što se odluče za uzimanje kontracepcije, mnoge žene imaju dileme i nedoumice o mogućim neželjenim efektima i posljedicama u vezi sa njihovim sastavom. Česta pitanja koja se postavljaju ljekarima su: da li pilule za kontracepciju povećavaju rizik od srčanog udara, da li imaju veze sa nastankom raka dojke, da li mogu uticati na nastanak tromboze… Saznajte koje su to pretpostavke u potpunosti netačne, a koje djelimično tačne.

Da li uzimanje pilula povećava rizik od srčanog udara?

Kombinovane kontraceptivne pilule koje sadrže i estrogen i progesteron ne povećavaju rizik od dobijanja srčanog udara. Ukoliko ste srčani bolesnik, imate dijabetes ili povišen krvni pritisak, neophodno je da se konsultujete sa ginekologom i da mu ukažete na te probleme kako biste izbjegli rizik da narušite svoje zdravlje. U svakom slučaju, nikako nemojte pilulu uzimati na svoju ruku bez prethodnog pregleda i savjeta stručnjaka.

Da li je uzimanje pilule povezano sa dobijanjem raka dojke?

Prema nekim istraživanjima, povećan rizik od raka dojke kod uzimanja kontraceptivnih pilula prisutan je ukoliko postoji nasljedni faktor odnosno ukoliko u porodici postoji neko ko je imao ovu bolest. Takođe, ono što je veoma bitno znati jeste da nekorišćenje pilula ne predstavlja prevenciju od dobijanja raka dojke. Ono što je sigurno jeste da upotreba pilula smanjuje rizik od dobijanja raka debelog crijeva, kao i raka materice i jajnika.

Da li korišćenje prstena može izazvati pojavu krvnog ugruška (tromboze)?

Ispitivanja su pokazala da rizik od tromboze u trudnoći raste na 1:340. Takođe, ovaj rizik je gotovo 6 puta veći kod žena koje koriste prsten u odnosu na one koje ne koriste hormonsku kontracepciju. Ovaj rizik dva puta je veći kod onih koje koriste samo progesteronsku u odnosu na kombinovanu hormonsku kontracepciju (Yaz ili Jasmin). Još ne postoji stručno objašnjenje zašto i na koji način dolazi do povećanog rizika od dobijanja tromba. Korišćenje hormonske kontracepcije svakako treba izbjegavati ukoliko u porodici postoji sklonost ka stvaranju tromba.

Da li se povećava rizik od dobijanja infekcije ako se koriste pilule?

Na osnovu nekih istraživanja, postoji dva puta veća podložnost pojavi bakterija kod žena koje koriste hormonske tablete. Prisustvo bakterija ne mora neminovno značiti i pojavu infekcije ili bolesti. Statistike pokazuju da čak 30 posto žena ni ne zna da u svom organizmu ima bakterije pošto im se nisu javili nikakvi upozoravajući simptomi. Svakako, promjena nivoa hormona, do koje dolazi uzimanjem kontracepcije, utiče na imuni sistem, što se dešava i u trudnoći, pubertetu i za vrijeme menstruacije. Kako ne bi došlo do pojave genitalnih infekcija, neophodno je da vodite računa o ličnoj higijeni i da budete obazrivi pri korišćenju javnih toaleta. Takođe, ukoliko češće mjenjate partnere, koristite kondom i pored pilula kako biste bili zaštićeni od infekcija i polno prenosivih bolesti.

Da li pilule mogu izazvati smanjenje koštane mase?

Za vrijeme uzimanja hormonske kontracepcije kod malog procenta žena može doći do prolaznog gubitka tj. smanjenja koštane mase što može dovesti do češćih preloma kostiju. Ova promjena nije mnogo opasna – kada se prestane sa uzimanjem pilula, stanje se popravlja i koštana masa se obnavlja. Ono što možete uraditi kako biste smanjili rizik od povreda jeste da se redovno bavite fizičkom aktivnošću koja pomaže izgradnju i održavanje gustine koštane mase kao što je brzo hodanje, aerobik, vježbe sa tegovima…

Da li može doći do povrede materice kada se koristi spirala?

Kada se govori o spirali kao sredstvu za kontracepciju, jedno od najčešćih pitanja jeste da li pri njenom ugrađivanju može doći do povrede odnosno probijanja materice. Ova komplikacija je moguća, ali je veoma rijetka i nije povezana sa vrstom spirale koja se ugrađuje. Često se dogodi da do povrede dođe, ali ona prođe neopaženo. Ukoliko se neki simptomi pojave, problem se može jednostavno riješiti kod ljekara. Bitno je da osluškujete svoje tijelo kako biste prepoznali eventualne probleme. Prije nego što odete kod ginekologa da uradite ovu i bilo koju drugu intervenciju, dobro se raspitajte kod koga da idete pošto je to veoma bitno kako biste smanjili rizik od komplikacije bilo koje vrste.

Da li ćete se ugojiti ako uzimate pilulu?

Za vrijeme uzimanja kontraceptivnih pilula obično ne dolazi do povećanja tjelesne težine. Doze hormona koje se nalaze u njima ne utiču ni na povećanje ni na smanjenje kilaže. Vrlo rijetko se desi da dođe do toga, ali ukoliko se inače pravilno hranite i fizički ste aktivni, nema potrebe da vas plaši da ćete nabaciti neki kilogram kada počnete da uzimate pilulu.

Da li pilule mogu izazvati glavobolju?

Jedna od mogućih nuspojava kod uzimanja pilula jeste glavobolja. Ona se uglavnom javlja kod osoba koje imaju sklonost ka ovom problemu. Mogu biti posljedica privikavanja tijela na pilule, ali ukoliko se javljaju previše često i imaju odlike migrene, potrebno je da se obratite ginekologu i da mu ukažete na problem kako bi vam preporučio neko drugo sredstvo za kontracepciju.

Izvor: Cosmopolitan

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/sva-vasa-pitanja-o-piluli-za-kontracepciju/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])