Djeca sanjaju magiju muzike

Objavljeno: 15. 10. 2014 u 15:38h

Umjetnička muzika za djecu u Republici Srpskoj zastupljena je na muzičkim scenama i u medijima, mada ne možemo reći da postoji bogat izbor muzičkih manifestacija posvećenih djeci.

djeca muzika

Složili su se u vezi sa ovom činjenicom direktor Banjalučke filharmonije Ivan Otašević i profesor metodike opšteg muzičkog obrazovanja Akademije umjetnosti u Banjaluci docent Mladen Matović.

Kako je rekao Matović, Akademija umjetnosti i Muzikološko društvo RS su među prvima realizovali seriju didaktičkih koncerata namijenjenih djeci osnovnoškolskog uzrasta, a tokom proteklih godina slične aktivnosti, ali nešto manjeg obima, organizovala su i neka druga strukovna udruženja i pojedinci.

“Međutim sve to je nedovoljno i ovo pitanje zahtijeva sistemsko rješenje, jer ukoliko zvanični nastavni plan i program već preporučuje organizovane školske odlaske na koncerte umjetničke muzike, škole bi trebalo malo revnosnije da pristupe organizaciji ovih odlazaka, koji nisu ništa manje važni od posjete bioskopu ili pozorištu”, smatra on.

Prema riječima Ivana Otaševića, radom Dječijeg pozorišta RS, kao institucije sa repertoarom prilagođenim za dječiji uzrast, najmlađi su imali priliku u prošloj sezoni da prisustvuju muzičkoj predstavi “Mala sirena”. Tu je i Muzički festival “Mali kompozitor”, čiji je umjetnički direktor Mladen Matović, a koji daje posebnu dimenziju muzici za najmlađe.

“Ovaj muzički festival je odlično zamišljen i svake godine daje izvrstan uticaj na dječiji muzički ukus, promovišući kvalitetnu dječiju muziku. Odličan mjuzikl “Crvenkapa i vuk” izveo je ansambl muzičke škole “Vlado Milošević”. Predstava je imala cilj da promoviše muzičku umjetnost i neophodnost muzičkog obrazovanja za najmlađe”, podsjetio je Otašević.

Djeca koja sviraju neki instrument, istakao je Mladen Matović, ili pjevaju u horu aktivno rade na unapređenju različitih vidova muzičkog razvoja kao što su pojmovni, afektivni, opažajni, vokalni psihomotorni i brojni drugi.

“Međutim, mnogima nepoznanicu predstavlja činjenica da razvijanje muzičkih sposobnosti indirektno i u velikoj mjeri utiče na opšti razvoj djeteta. Muzički razvoj je u direktnoj vezi sa razvojem kognitivnih sposobnosti, kao što su inteligencija, kreativna sposobnost, jezičke sposobnosti, socijalna interakcija i kognitivna kompleksnost”, kazao je Matović.

Otašević zaključuje da svaki orkestar treba da ima ciklus za najmlađe, te da ga profesionalni simfonijski orkestar poput Banjalučke filharmonije mora imati u okviru svog programa tokom sezone, jer “svi koji se bave muzikom treba da se posvete i najmlađima i tako njeguju publiku koja će u budućnosti posjećivati koncerte umjetničke muzike”.

Značaj

“Ne znam koliko su roditelji ovog ubrzanog 21. vijeka toga svjesni, ali od presudnog je značaja kvalitet i vrsta muzike kojoj su njihovi mališani izloženi u najranijem životnom dobu. Za razliku od odraslih, djeca ne mogu sama da biraju muziku, tako da je na nama odgovornost u smislu šta treba odabrati i kako odnjegovati, ne samo njihov muzički ukus već i samu ličnost. U pitanju je jedan veoma ozbiljan lanac, jer muzika budi određene emocije, emocije stvaraju navike, a te navike na kraju determinišu samu ličnost”, rekao je Mladen Matović.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/kultura/muzika-kultura/djeca-sanjaju-magiju-muzike/||claudebot