Izložba Mona Liza i Supermen: Džon Kenedi i “Nova granica”

Objavljeno: 1. 11. 2017 u 10:29h

Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske imaće čast da vam od 2. novembra 2017. godine u 19.00 časova predstavi izložbu Mona Liza i Supermen: Džon Kenedi i “Nova granica” kulture u okviru koje će po prvi put u Republici Srpskoj biti predstavljeno djelo Endija Vorhola “4 x Džeki”.

Izložba je nastala povodom 100 godina od rođenja Džona F. Kenedija (1917 – 1963), kao rezultat saradnje sa prof. dr Simonom Čupić, sa katedre za Modernu umjetnost Filozofskog fakulteta u Beogradu, koja je i autorka istoimene knjige proglašenom publikacijom godine od strane ICOM-a a realizuje se uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH.

Izložba u produkciji MSU RS predstaviće publici život predsjedničkog para Kenedi: od inauguracije, kulturnog aktivizma, odnosa prema savremenoj umjetnosti, trke u svemir, sve do tragičnog završetka jednog od omiljenih ličnosti američke istorije. Političke i društvene okolnosti koje su početkom sedme decenije XX vijeka dovele do strateške promjene pravca u zvaničnoj kulturnoj politici SAD biće predstavljene kroz niz fotografija, popularnih časopisa, stripa i autentičnih dokumentarnih materijala koji su doveli do stvaranja kulta ličnosti Džona Kenedija.

U okvirima ideje “nove granice” šezdesetih, administracija Džona Kenedija založila se i za “novu granicu” nauke i kulture koja se ogledala u aktivnoj afirmaciji, promociji i podršci razvoju različitih umjetničkih aktivnosti. Posmatrano s političkog aspekta, naglašavanje važnosti nauke i kulture trebalo je da u turbulentnim hladnoratovskim prilikama predstavi najmoćniju državu zapadnog sveta kao novog civilizacijskog lidera.

Posebna pažnja će kroz izložbeni materijal biti posvećena kultnim kulturno-istorijskim događajima poput: predsjedničke inauguracije sa govorom Roberta Frosta, složenoj restauraciji Bjele kuće pod patronatom Žakline Kenedi, izložbi Mona Lize u Njujorku i Vašingtonu, koncertima Pabla Kasalsa i Grejs Bambri i načinu na koji je Džon Kenedi viđen od strane savremenih američkih umjetnika.

Postavku dodatno zanimljivom čini rad Endija Vorhola, koja se sastoji od 4 fotografije Žakline Džeki Kenedi, kao i video instalacije „Smrt u Dalasu“ beogradskog umjetnika Zorana Naskovskog, jedinog umjetnika sa ovih prostora koji je izlagao u Vorholovom muzeju u Pitsburgu.

Tokom trajanja izložbe MSU RS priprema bogat i sadržajan prateći program u okviru kojeg će publika imati priliku da uživa u igranim i dokumentarnim filmovima, prisustvuje predavanju dr. Dejvida Lubina, profesora istorije umjetnosti, filma i popularne kulture sa američkog univerziteta Šarlot S. Veber ali i da u okviru postavke u Muzeju izradi svoj „vorholovski“ portret u stilu Džeki Kenedi pored koje se nalaze i ostale ikone pop arta.Na otvaranju izložbe biće izveden svojevrsni vremeplov američkog plesa, karakterističnog za drugu polovinu XX vijeka koji će izvesti Željka Đukić i Tihomir Stefanović, treneri Plesnog kluba Gema.

Tokom trajanja ovog projekta MSU RS imaće i sardanju sa Istorijskim muzejom u Sarajevu gdje će 17. novembra 2017. biti priređena izložba sa predavanjem prof. dr. Dejvida Lubina.

Biografije:

Endi Vorhol (Andy Warhol)

Rođen je 6. avgusta 1928. godine u Pitsburgu, Pensilavniji( SAD) i bio je američki slikar, publicista, režiser, glumac i ubJedljivo najveća figura pop-arta.Tokom 1960.-ih Vorhol je od ilustratora postao jedan od najpoznatijih umjetnika Amerike. Na mnogo načina su Vorhol i krug ljudi okupljeni oko njega definisali ovu deceniju. Tokom ove decenije Vorhol je počeo da slika poznate američke proizvode, kao Koka – Kolu, i poznate popularne ikone Merlin Monro, Elizabet Tejlor, Džeki Kenedi. Godine 1963. osnovao je atelje „The Factory“ i oko sebe je skupio slikare, pisce, muzičare i poznate andergraund ličnosti. Počeo je da se bavi štampom na tkanini – sitotiskom i slike je radio u serijama, postižući time ne samo da se bavi umjetnošću masovne proizvodnje, već i da sama umjetnost postaje masovni produkt. Izjavljujući da želi da bude mašina i umanjujući značaj svoje kreativnosti u produkovanju svoje umjetnosti, Vorhol je načinio revoluciju u umjetnosti. Njegov rad veoma brzo postaje kontroverzan i popularan. Princ pop umjetnosti, kako su ga mediji često nazivali, ostaće upamćen kao umjetnik koji je u potpunosti „živio“ američki san i koji je vjerovao da je sve dozvoljeno. Vjerovao je i u to da svako od nas ima svojih 15 minuta slave, što je bio i njegov moto.

U radu„4 x Džeki”, Endi Vorhol u portretu prve dame Sjedinjenih Američkih Država spaja dve teme svoje umjetnosti – temu slave i temu smrti. Kada ponavlja lik jedne javne ličnosti u brojnim varijacijama i serijama, poput Džeki Kenedi, Vorhol joj daje status idola i stvara zvijezdu koja, kao i industrijski proizvodi na njegovim djelima postaje potrošačka roba.

Zoran Naskovski

Zoran Naskovski jedan je od vodećih srpskih savremenih umjetnika. Radi u širokom rasponu medija koji uključuju video, instalaciju, performans, fotografiju, veb projekte, itd. Njegovi radovi izlagani su kako na regionalnoj umjetničkoj sceni tako i na brojnim međunarodnim izložbama u muzejima i institucijama kao sto su:Vitni muzej u Njujorku, Endi Vorhol muzej u Pitsburgu, Tejt Britan u Londonu, Žorž Pompidu u Parizu, Hamburger Banof u Berlinu, Fridricijanum u Kaselu, MAKRO u Rimu itd.Učestvovao je 2007. godine na centralnoj izložbi 52. Bijenala u Veneciji , na poziv tadašnjeg umetničkog direktora Roberta Stora.

Video instalacija „Smrt u Dalasu“ Zorana Naskovskog obilježila je kraj devedesetih godina na umjetničkoj sceni Srbije, a cijelu narednu deceniju, pa sve do danas izlagana je u najprestižnijim institucijama i muzejima u svijetu. U ovom radu Naskovski predstavlja fascinantnu reinterpretaciju događaja oko atentata na američkog predsjednika Džona Kenedija 1963. godine. Naskovski spaja kultne i rijetko viđene arhivske video snimke sa guslarskom pjesmom koja prepričava vijesti u duhu slovenske tradicije usmenog predanja.

Banjaluka.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/najave/izlozba-mona-liza-i-supermen-dzon-kenedi-i-nova-granica/?utm_source=PovezaneVijesti&utm_medium=Blcom&utm_campaign=PovezaneVijesti||claudebot