Muzeji nemaju para za otkup eksponata

Objavljeno: 23. 10. 2013 u 10:03h

Muzeji u Republici Srpskoj svoje zbirke, koje čuvaju mnoge tajne civilizacije, popunjavaju uglavnom prikupljanjem materijala na terenu, otkupom, slučajnim nalazom i poklonom.

 muzej

– Slučajni nalazi građana na njihovim imanjima ili arheoloških predmeta koji bi bili potencijalni muzejski eksponati moraju proći kroz procenu komisije. Ukoliko su predmeti vredni, vrši se otkup – kaže viši kustos arheolog u Muzeju Republike Srpske Slavica Arsenijević.

Građani koji u svojim kućama čuvaju tradicionalnu odjeću i predmete nerijetko etnološkom odjeljenju Muzeja RS nude saradnju u vidu otkupa. Vrijedne poklone dobili su za 80. rođendan.

– Frak bana Vrbaske banovine Svetislava Tise Milosavljevića i haljinu njegove supruge dobili smo na poklon od njihovog sina i unuka. Porodica bana Vrbaske banovine Todora Lazarevića darovala nam je haljinu njegove supruge – kazala je zamjenik direktora Muzeja RS Duška Miholić.

Muzej Semberije iz Bijeljine svoje zbirke popunjava uglavnom poklonima spoljnih saradnika.

– Nemamo novca za otkup. Ljudi su nam donosili i zanimljive primjerke pušaka iz 19. vijeka, kao i oružje kakvo su koristile istorijske ličnosti – kazao je direktor Muzeja Semberije Mirko Babić.

I u Muzeju “Stara Hercegovina” u Foči ističu da zbirke najčešće osvježavaju poklonima.

– Ono što se često obnavlja jesu fotografije i stari predmeti, koji su za današnje doba već prevaziđeni. Najviše je eksponata iz šezdesetih godina 20. vijeka – kaže kustos Muzeja “Stara Hercegovina” Dragica Ćurčić.

Slična situacija je i u Regionalnom muzeju u Doboju.

– Najčešće zbirke popunjavamo otkupom, zatim poklonom i kroz terenska istraživanja i iskopavanja – rekao je direktor dobojskog muzeja Nebojša Dragojlović.

Kustos Muzeja Novi Grad Mirjana Drljača kaže da su poslije rekonstrukcije Vijećnice stvoreni uslovi za ponovno izlaganje etnografske, a možda i arheološke zbirke.

– To je zahtjevan projekat za čiju je realizaciju potrebno obezbijediti mnogo novca, ali i stručnu pomoć muzejskih institucija u RS – naglasila je Drljača.

Direktor Muzeja Hercegovine Veseljka Salatić kaže da su prošle godine kupili nekoliko eksponata novcem iz sopstvenog budžeta.

Prijedor

Da ni Muzej Kozare iz Prijedora nema namjenska sredstva za dopunu umjetničke zbirke, već se snalazi na različite načine potvrdio je i direktor Milenko Radivojac.

– Kada se ponuđeni eksponat jednom ne otkupi, pošto je jedinstven primjerak, muzej više nema mogućnosti da ga nabavi i to je velika šteta za našu djelatnost – smatra Radivojac.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/kultura/vijesti-kultura/muzeji-nemaju-para-za-otkup-eksponata/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])