Ćopić i Albahari uvijek aktuelni

Objavljeno: 16. 2. 2015 u 12:29h

Obično se u medijima, kao i među književnicima, više pažnje posveti informacijama koje to knjige zainteresuju čitaoce kako bi se dobio uvid koji su pisci sa domaće i svjetske književne scene aktuelni.

slikacitava (2)

Međutim, mnogima je zanimljivo čuti šta čitaju domaći pisci kada nisu zadubljeni u pisanje novih zbirki pjesma i romana i koja bi djela oni preporučili.

Pisac Berislav Blagojević nedavno je pročitao eseje argentinskog pisca Ernesta Sabata “Pojedinac u univerzumu” i toplo ih je preporučio svim zaljubljenicima u pisanu riječ. Pored ove knjige, kako je rekao, čitao je i sjajnu zbirku Vesne Kapor “Po sjećanju se hoda kao po mesečini”.

“Tvrdnju da “onaj ko osjeća”, bar ponekad, zna da je postojao, podiže kao zastavu jedna od junakinja priča Vesne Kapor. Posebnost priča iz knjige suštinski određuje i čitaoce – kada krenemo da hodamo, i po sjećanju, i po mjesečini, krećemo se po pravom svijetu, onom u kome se može postojati”, samo su neki od komentara koji se odnose na ovu zbirku.

Književnica Aleksandra Čvorović pored “Putovanja duša” doktora Majka Njutna čita i zbirku priča “Otkačene priče Latinske Amerike”.

“Ovdje su zastupljeni oni pisci za koje čarobni realizam, reciklirani kostumbrizam, egzistencijalističko traganje za identitetom i pregršt tradicionalnih, tematskih dihotomija više nisu marketinški registrovan zaštitni znak pod kojim ih svijet prepoznaje”, piše u opisu ovog djela.

Za djelo Davida Albaharija “Pelerina i nove priče” odlučio se književnik Mirko Vuković.

“Pelerina” je obimom nevelika knjiga, ali neobično važna, ne samo za Davida Albaharija. Za njom će želeti i morati da posegnu svi koji budu hteli da razumeju, ne samo Albaharijevu prozu, već i model razmišljanja o literaturi na koji se danas oslanja jedan od središnjih tokova u srpskoj prozi. To je onaj njen tok koji još korespondira sa globalnim duhom ovog vremena”, pišu o ovoj Albaharijevoj knjizi.

Osim Albaharija, Vuković čita i stručnu literaturu “Nove priloge za savremenu srpsku poeziju – ogledi i kritike” Mihaila Pantića.

Roman o lektoru Bogdanu Beuku, koji je prekoračio svoja lektorska ovlašćenja i zapao u krupne nevolje, čita književnik Ranko Pavlović.

“Knjiga o Beuku” u prepoznatljivom stilu ovog pisca je roman o čovjeku koji vjeruje u snagu i značaj riječi. To je roman o jednom neobičnom popravljaču svijeta.

Kočić

Ranko Pavlović otkrio je da nanovo čita djela Petra Kočića od prve do posljednje knjige, jer je počeo da piše o jeziku.

“Pišem o jeziku, o lokalnom jeziku koji književno djelo može da uzdigne do univerzuma. Čitam i Branka Ćopića “12.12.1939. uveče (autobiografijski spisi)”. To je napisao mladi Ćopić u kojem je opisao svoje djetinjstvo i naznačio motive i tematiku cjelokupnog svog opusa književnog djela”, objasnio je Pavlović.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/kultura/knjizevnost-kultura/copic-i-albahari-uvijek-aktuelni/||claudebot