Uskoro studija isplativosti zamjene ulične rasvjete u Banjaluci

Objavljeno: 11. 9. 2017 u 20:33h

U ulične svjetiljke na gradskom području većinom su ugrađene sijalice od natrijuma koje su dosta štedljive, zbog čega se pažljivo mora analizirati isplativost njihove zamjene LED svjetlima, kaže v.d. načelnika Odjeljenja za stambeno-komunalne poslove, Petar Bilčar.

On pojašnjava da su u nove ulične svjetiljke, koje su postavljane posljednjih mjeseci, ugrađivane sijalice od natrijuma koje spadaju u kategoriju štedljivih. One su zamijenile dosadašnje živine sijalice koje troše više struje.

S obzirom na to da se već vodi računa o štednji na uličnoj rasvjeti, postavlja se pitanje da li su Banjaluci i okolnim mjesnim zajednicama potrebne svjetiljke sa led osvjetljenjem.

“Na mjestima u gradu na kojima je do sada ugrađena, LED rasvjeta je zamijenila živine sijalice, pa se u tom slučaju može govoriti o značajnoj uštedi. Odnos potrošnje između LED i natrijumskih sijalica nije tako značajan. Zamjena se isplati, ali je period otplate LED sijalica mnogo veći” – rekao je Bilčar.

On dodaje da je Gradska uprava u ovoj godini snimila stanje rasvete kako na urbanom, tako i na ruralnom području, te sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) radi studiju izovodljivosti uvođenja LED rasvjete.

“Izrada studije izvodljivosti je u toku i nakon što je dobijemo od EBRD, znaćemo u kom pravcu ćemo ići i na koji način uraditi posao, odnosno, da li da mijenjamo kompletnu rasvjetu ili dijelove, te po kojem modelu to da radimo” – izjavio je Bilčar.

Banjalučani su podijeljeni u vezi sa kvalitetom LED rasvjete i opravdanošću ulaganja novca u ovaj projekat. Ove sijalice postavljene su u Bulevaru Vojvode Živojina Mišića, na dijelu od tranzita prema Incelovom mostu.

Tanja D. kaže da je često prelazila ovaj most i nije primjetila da je osvjetljenje loše.

“Nisam primjetila da su ugrađene LED lampe, ali nemam ni pritužbe da je ulica loše osvjetljena, što znači da je rasvjeta dobra, a uz to i štedljiva” – rekla je Tanja.

Međutim, Siniša P. kaže da je ulica nepregledna za vrijeme kiše i tmurnih dana.

“Čemu ugradnja jeftinije rasvete, ako ćemo dobiti mračnije ulice koje nisu bezbjedni ni za vozače, ni za pješake” – kaže Siniša.

Uštede nisu zanemarive

Podaci iz prethodnih godina pokazuju da se iz budžeta Grada godišnje izdvoji oko 1,5 miliona KM za plaćanje računa za struju koju je potrošila ulična rasvjeta. Procjenjeno je da bi ugradnjom LED  sijalica račun za struju bio smanjen na oko 800.000 KM, pa bi oko 700.000 KM išlo na otplatu ove investicije.

Na području grada se nalazi više od 16.000 svjetiljki, od kojih je oko 1.000 starije od 30 godina.

Izvor: Blic/Željko Javorac

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/uskoro-studija-isplativosti-zamjene-ulicne-rasvjete-u-banjaluci/?utm_source=PovezaneVijesti&utm_medium=Blcom&utm_campaign=PovezaneVijesti||claudebot