U banjalučkim javnim kuhinjama potrebe veće od kapaciteta: Dnevno podijele više od 700 obroka!

Objavljeno: 15. 11. 2016 u 19:33h

Javne kuhinje na području grada svakodnevno podijele više od 700 obroka, a socijalno ugroženi uz ukusnu hranu dobiju i tople riječi ljubaznog osoblja koje ih služi.

Nažalost, u ovim ustanovama tvrde da nemaju novca za povećanje broja korisnika, a svaki da­n javljaju se novi korisnici. U javnoj kuhinji gradske organizacije Crvenog krsta kažu da dnevno podijele 435 obroka.

“Svaki dan imamo pet do šest dodatnih zahtjeva za obroke. Kada dođu nova lica uputimo ih u Centar za socijalni rad da bi tamo dobili socijalnu kartu i potvrdu da su ugroženi slučajevi. Problem je u tome što imamo ograničena sredstva i broj korisnika” – rekla je sekretar Crvenog krsta Željkica Ilić.

Dodala je da sa 31.500 KM, koje dobiju od grada na mjesečnom nivou, jedva pokrivaju troškove javne kuhinje.

“Uglavnom spremamo kuvana jela kao što su kupus, pasulj i riža. Nedjeljom dijelimo hljeb i eventualno po konzervu ili mlijeko ukoliko nam ih neko donira” – kazala je Ilićeva.

U Udruženju građana “Mozaik prijateljstva” kažu da se sami finansiraju i da zavise od donacija dobrih ljudi.

“Naš “obrok ljubavi” pripremamo jednom sedmično i to nedjeljom. Tog dana imamo oko 450 korisnika. Grad nam za cijelu godinu daje 4.000 KM, što nikako nije dovoljno, s obzirom na to da nam mjesečni troškovi samo na hranu iznose 2.000 KM. Hranu pripremaju volonteri, kojih na svu sreću još ima. Borimo se i stalno organizujemo različite akcije prikupljanja hrane i novca za ugrožene. Pozivam sve građane da doniraju namirnice, jer naša javna kuhinja i zavisi od pomoći dobrih ljudi” – rekao je predsjednik ovog udruženja Miroslav Subašić.

Dobrotvorno društvo “Merhamet” ima svoju javnu kuhinju koja se uglavnom finansira od pomoći iz inostranstva i dijelom iz budžeta grada.

“Imamo 170 korisnika koji su uglavnom stari i iznemogli ljudi. Da nam nije donacija u novcu i namirnicama, teško da bismo opstali. Moramo da uklopimo troškove sa donacijama” – istakli su u “Merhametu”.

Korisnici se ne žale. Kažu da je najvažnije da svakodnevno dobiju obrok.

“Hrana je ukusna, ima je dovoljno, a i raznovrsna je. Mi smo zadovoljni, samo neka smo siti” – rekao je jedan od korisnika javne kuhinje Crvenog krsta koji nije želio da mu objavimo ime.

Izvor: Glassrpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/u-banjaluckim-javnim-kuhinjama-potrebe-vece-od-kapaciteta-dnevno-podijele-vise-od-700-obroka/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])