Šest vijekova srpske tradicije ispisano grafitima u jednoj banjalučkoj ulici

Objavljeno: 12. 12. 2017 u 19:03h

Stanari Borika u Banjaluci žive u svojevrsnom muzeju ratne istorije, okruženi portretima srpskih boraca od Miloša Obilića, junaka Kosovskog boja do Spomenka Gostića, najmlađeg vojnika Vojske RS.

Neke od najznačajnijih ličnosti srpskog naroda u posljednjih 600 godina, iscrtane su na zgradi u Bulevaru vojvode Živojina Mišića.  Anonimni umetnik grafitima je prikazao istoriju Srba od boja na Kosovu, 1389. godine, preko sprskog ustanka 1804. godine, Prvog i Drugog svetskog rata, te posljednjeg rata u BiH.

 Fasade zgrada postale su dom za cara Dušana, Miloša Obilića, vožda Đorđa Petrovića, revolucionara Gavrila Principa,  kralja Petra I Karađorđevića, Nikolu Kalabića, generala Novaka Đukića i Spomenka Gostića, najmlađeg vojnika Vojske RS koji je poginuo u posljednjem ratu, a imao je samo 15 godina. Svaku od slika krasi i poruka jedinstvena za svaku ličnost.

Svojevrsna zahvalnica iskazana je prema ruskom narodu, odnosno vjekovnom srpsko-ruskom prijateljstvu portretom cara Nikolaja II Aleksandroviča.

Na pitanje kako im se sviđaju „nove komšije“, s obzirom da se o postupcima nekih ličnosti danas vodi oštra polemika, mišljenja građana su podijeljena. Većina je onih kojima se ova vrsta umetnosti, kao i prikazane istorije dopada, a čak i ako ima protivnika, to sigurno ne pokazuju šaranjem grafita.

“Ne smetaju mi slike, ali više bih volio da nam je zgrada umjesto grafitima ukrašena novom fasadom, jer je ova više stara i oronula”- rekao nam je jedan stanar.

 Autori ovih grafita, prema riječima mještana su „klinci iz kraja“. Profesori koji predaju u srednjim školama, primjećuju da su djeca posljednjih godina „zadojena nacionalizmom“, raspituju se i mnogo ih zanima srpska tradicija, ali, prosvjetari upozoravaju da je tanka linija između patriotizma i obožavanja desničarskih grupa.

“Raznorazne organizacije i pokreti vrbuju djecu preko navijačkih grupa, daju im razne letke da lijepe po školama, djeca su na taj način izmanipulisana. Rane iz posljednjeg rata su još svježe, i tu ne bi trebalo nikoga izdvajati kao istorijsku ličnost” – smatraju profesori.

Izvor: Blic/Nataša Telebak

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/sest-vijekova-srpske-tradicije-ispisano-grafitima-u-jednoj-banjaluckoj-ulici/||claudebot