Oprez: Petarde izazivaju trajni invaliditet!

Objavljeno: 29. 12. 2017 u 14:24h

Policija i ljekari apeluju na građane da izbjegavaju upotrebu pirotehničkih sredstava, upozoravajući da su među onima koji su ranijih godina za novogidišnje i božićne praznike upražnjavali ovaj vid zabave, neki ostali doživotni invalidi!

Najviše stradaju šake i prsti, te dijelovi lica, a riječ je o dubokim povredama u kombinaciji sa opekotinama koje teško oštećuju funkcionalne dijelove šake, nerve, tetive, dok njihovo liječenje traje mjesecima.

Ljekari naglašavaju da oči najčešće stradaju od opekotina i čestica raketa i petardi, te da povrede koje se zadobiju tom prilikom mogu izazvati trajni gubitak vida. Među povredama su najčešće opekotine kapaka i rožnjače, kontuzije, nagnječenja oka sa kidanjem unutrašnjih struktura, a kasnije mogu biti izazvane i opasne infekcije, te veoma teške povrede oka sa gubitkom vida.

Poslednji slučaj teškog povređivanja petardom zabilježen je prije dvije sedmice, kada je jedanaestogodišnjem dječaku, nakon rasprsnuća staklene flaše u kojoj je eksplodirala petarda, stradalo oko.

Na Klinici za očne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) RS potvrdili su za portal SrpskaCafe da su povrede oka eksplozivnim sredstvima naročito česte u periodu novogodišnjih i božićnih praznika, kada su pirotehnička sredstva najdostupnija svima, pa i najmlađim sugrađanima.

“Najčešće se radi o povredama prednjeg segmenta oka – povredama kapaka, konjunktive, rožnjače i beonjače oka. U slučajevima kada je kinetička energija stranog tijela koje se usmjeri prema oku dovoljno velika, može doći i do probijanja oka”, kaže načelnica ove klinike dr Milka Mavija.

Prema njenim riječima, probojne povrede oka, naročito eksplozivne, spadaju u red najtežih povreda.

“One su, i pored najbolje učinjenih hirurških intervencija, veoma nezahvalne za prognozu, jer strano tijelo može oštetiti i funkcionalno najznačajnije dijelove oka na očnom dnu. Povrede oka nisu vezane za neku određenu životnu dob i njima možemo biti izloženi svi. Zato je od presudne važnosti da čuvamo naš vid i da izbjegavamo sve one situacije koji mogu ugroziti zdravlje naših očiju”, naglašava dr Mavija.

Dodaje da je u tom pogledu najznačajniji vaspitni rad u porodici, ali i u obrazovnim ustanovama.

“Svake godine u periodu praznika u našoj klinici zbrinjavamo desetine povreda očiju. Naglasila bih da je većina tih povreda mogla biti spriječena adekvatnom zaštitom prilikom korištenja pirotehničkih sredstava. S druge strane, ljudsko oko zauzima manje od jedan odsto površine ljudskog tijela, a čak deset odsto opšte traumatologije ljudskog organizma otpada na povrede oka. Zato, vatromet i ostala pirotehnička sredstva ostavimo profesionalcima, pa ćemo više uživati u praznicima”, savjetuje dr Mavija.

Prema riječima načelnika Klinike za plastično – rekonstruktivnu hirurgiju dr Nikole Baroša, do sada je u ovoj klinici liječeno sedam pacijenata.

“Broj povreda od pirotehničkih sredstava u porastu je u odnosu na poslednjih nekoliko godina. Najčešće su traumatske povrede šake, amputacije dijelova ekstremiteta, povrede opekotina dijelova tijela izloženih traumi od pirotehničkog sredstva”, objašnjava dr Baroš.

U zavisnosti od povrede i stepena oštećenja operativni zahvati su, kako kaže, neophodni u najvećem broju slučajeva.

Hirurzi upozoravaju da od upotrebe pirotehničkih sredstava procentualno najviše stradaju djeca, te da, bez obzira na trud hirurga, zadobijene povrede ostavljaju trajne posljedice i veći ili manji stepen invalidnosti kod pacijenata. Podsjećaju da je, iz tog razloga, veoma važno djelovati preventivno, odnosno razvijati svijest koliko rukovanje pomenutim sredstvima može da bude opasno.

Iz policijskih uprava takođe upozoravaju građane da ne koriste oružje i pirotehnička sredstva, ističući da petarde nisu igračke i da ne postoji bezopasna pirotehnika. Apeluju na roditelje da objasne djeci moguće posljedice nestručne upotrebe pirotehničkim sredstavima.

Petarde su male bombe!

Policija upozorava da petarde i ostali pirotehnički rekviziti nisu igračke, nego male bombe, koje u dječijim rukama mogu izazvati nesreću.

“Zato ih ne treba poklanjati djeci! Kod 70 odsto povreda nastalih upotrebom pirotehnike stradaju prsti ruku, a u 30 odsto slučajeva opekotine lica i ozljede očiju, usta i nosa, kao i oštećenje sluha. Dakle, petarde nisu igračke i ne postoji bezopasna pirotehnika”, poručuju iz policijskih uprava.

Izvor: srpskacafe.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/oprez-petarde-izazivaju-trajni-invaliditet/||claudebot