Neko drugo vrijeme

Objavljeno: 8. 12. 2011 u 23:17h

Vrati li vas nekad sjećanje u djetinjstvo?

Djetinjstvo mojih vršnjaka obilježeno je najdražom knjigom, slikovnicom, igračkom, pjesmicom ili igrom sa drugarima. Dječaci su se igrali sa klikerima i sličicama, a djevojčice su se zabavljale lastišom ili igrale školicu…

Sve ove igre danas djeca ili uopšte ne poznaju ili im nisu interesantne koliko savremena digitalna zabava koju djeca upoznaju već sa 5 – 6 godina. Oni odrastaju u virtuelnom svijetu koji upoznaju vrlo rano: bajke i crtani filmovi se gledaju na internetu, u školu se u prvi razred nosi mobilni telefon, a u drugom već imaju svoj profil na nekoj od društvenih mreža.

Svakoga dana čujemo kako neko kaže da je današnji način života mnogo drugačiji nego u našem djetinjstvu.

Bio je to neki drugi život, igračke su bile drugačije, televizor se rijetko gledao, više se vremena provodilo vani.

1968.

1968.

Moj komšija Miloš (43), kaže da to jeste bilo drugo vrijeme, da u tom “njegovom vremenu” nije bilo mnogo igračaka; uglavnom su izmišljali igre, pravili igračke od drveta, krpa… Proljeće i ljeto provodili po šumama i rijekama, pravili kolibe i brali šumsko voće, zima je bila za sankanje, grudvanje i valjanje u snijegu, a u kuću se ulazilo tek kad se mame naljute.

Siniša ima 33 godine, ali ni njegova priča nije mnogo drugačija. On je gradsko dijete i njegova sjećanja za djetinjstvo vezana su za selo. Najdraže raspuste provodio je kod bake. S nostalgijom priča kako je pecao na rijeci, čuvao kravu, šetao po livadama…

Koliko bi sve ovo bilo zanimljivo djeci danas? Djeca se danas boje krave, rijeke, livade…

1978.

1978.

Trinaestogodišnja djevočica Ivana opisala mi je jedan svoj dan kao odlazak u školu, druženje sa sestrom i druženje sa kompjuterom.

2011.

2011.

Kakav bi odgovor imao trogodišnjak, pitam se?!

Kakvo će djetinjstvo imati naša djeca? Plašim se!

Televizori i kompjuteri zamijenili su sve pa čak i roditelje.

Mediji konstantno tjeraju djecu da razmišljaju o materijalnim dobrima kao o glavnom životnom cilju i mjeri vrijednosti. Djeca više ne maštaju da postanu istraživači svemira, pustolovi, istraživači svijeta… oni maštaju da budu poznati i slavni.

Prije 20 godina djeca su sanjarila o putu u kosmos, o istraživanju civilizacija, upoznavanju drugih kultura. Danas, njihovi snovi su luksuzni hoteli, veliki bazeni i razna materijalna dobra.

Thylane Loubry Blondeau ima 10 godina

Thylane Loubry Blondeau ima 10 godina

Zbog čega je to tako? Da li je promovisanje slave i materijalne kulture u medijima krivac, ili roditelji, nastavnici…?

Dok se roditelji trude da prehrane porodicu radeći preko mjere da bi osigurali osnovne potrebe u okruženju, mediji pune dječije glave o raskoši i bogatstvu.

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/neko-drugo-vrijeme/||claudebot