Imaju papire za kokice, a prodaju kesten

Objavljeno: 10. 10. 2017 u 19:09h

Jesen je donijela miris pečenog kestena, koji s ljubavlju na ulicama grada peku najveći poštovaoci ove poslastice. Svojim radom oni su prenosili, ali i stvarali tradiciju po kojoj je Banjaluka postala poznata, međutim, sav smisao urušavaju oni koji žele isključivo da zarade od ovog posla pa kesten prodaju u lošim uslovima i sa neispravnim papirima.

To tvrde u Udruženju kestenjara. Jedan od članova ovog udruženja je i Danijel Tančica koji se dugi niz godina bavi ovim poslom od kojeg, kako kaže, njegova porodica živi veći dio godine.

“Više od šest mjeseci nakon sezone živimo od tog rada, srećom, mušterija ima, kupuje se, pogotovo u startu sezone koja traje 60 dana, ali se može produžiti. Tako svake godine doplatimo produženje dozvole jer se kesten može nabaviti i u januaru. Prošle godine smo radili do 25, a pretprošle do 29. decembra, dok ove planiramo i duže” – kaže Tančica.

Dodao je da Udruženju kestenjara najveći problem predstavljaju nelegalni prodavci na divljim lokacijama na kojima se kesten prodaje po nižoj cijeni.

“Naše udruženje se stalno bori protiv toga jer dajemo pare za lokacije. Naplaćamo se raznih dozvola, dok se na divljim lokacijama sa papirima za kokice prodaje kesten ili kukuruz” – naglasio je Tančica.

Najveća razlika u njihovom i onom kestenu koji se prodaje na nelegalnim mjestima je u higijeni i pripremi.

“Trudimo se da održimo kvalitet, borimo se da sve bude uredno i čisto, kupujemo dobar kesten, svjež” – kaže Tančica.

Predsjednik Udruženja kestenjara Goran Golić potvrdio je da imaju probleme sa nelegalnom prodajom.

“Imamo trećinu gubitaka zbog divlje prodaje koja se odvija u nekoliko naselja, oni odvlače mušterije i to nije u redu jer mi plaćamo sve dozvole i idemo na licitacije da bismo imali lokaciju. Bilo bi bolje da se učlane u udruženje jer se naši članovi često viđaju sa mnom i drugim radnicima, stalno se družimo i pomažemo. Pečenje kestena je nešto što je zanimljivo narodu i što ih izvlači iz kuća da malo prošetaju i razgovaraju” – zaključio je Golić.

U ovom udruženju očekuju da reaguju inspekcijski organi i uklone nelegalne prodavce sa ulica.

Uživanje u kestenu

Ljubitelji dobrog zalogaja i ne znaju za probleme kestenjara već uživaju u slatkim plodovima jeseni.

“Nema ništa ljepše nego ruke zagrijati toplim kestenom, a još ljepše ga je jesti. Slažem se da ljude koji se legalno bave ovim poslom treba podržati u borbi protiv onih kojima je zarada na prvom, a kvalitet prodate robe na posljednjem mjestu” – kazala je Jovana Rakić koju smo zatekli kako kupuje kesten.

Izvor: Glassrpske/Jovan Škrbić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/imaju-papire-za-kokice-a-prodaju-kesten/||claudebot