Grijanje na sječku drastično manje zagađuje

Objavljeno: 24. 2. 2018 u 09:27h

Nakon što su 2014. godine uvedene prve kotlovnice na biomasu, urađeno je poređenje s emisijom zagađenja kada je riječ o mazutu i biomasi (drvna sječka), koje je pokazalo da je zagađenje minimalno i drastično manje od onog koje je prouzrokovao mazut.

Ovo se navodi u dokumentu “Rehabilitacija i modernizacija sistema grijanja u gradu Banjaluka”, koju je uradio UNEP (Ured UN-a za životnu sredinu) s partnerima 2016. godine.

Ovaj dokument predstavlja sažetak plana modernizacije kotlovnice, te primarne i sekundarne distributivne mreže (toplovoda) i podstanica, kao i instalaciju kalorimetara u zgrade. Totalna investicija neophodna za modernizaciju sistema grijanja, a kako bi se istovremeno postigao cilj smanjenja emisije CO2 do 2020. godine, iznosila bi 36,5 miliona evra.

Glavni problemi stare banjalučke “Toplane” su slaba energetska efikasnost, kao i slabo održavanje proizvodnih kapaciteta, loše stanje i veliki gubici u distributivnoj mreži, problemi u mjerenju i plaćanju isporučene toplotne energije i niske cijene grijanja, kao i težak ekonomski položaj “Toplane” uopšte.

Kao rezultat implementacije ovog akcionog plana, sistem oblasnog grijanja bi trebalo do 2020. godine da postigne smanjenje upotrebe mazuta za oko 4.500 tona u poređenju sa scenarijem bez implementacije predloženih mjera.

Rehabilitacija i modernizacija sistema grijanja u gradu Banjaluka – fokus na energetsku efikasnost predstavlja osnovni pregled kompanije kao što su proizvodnja, mjerenje, transport i karakteristike distributivne mreže. Studiju je finansirala Svjetska banka i završena je u martu 2008. godine.

Strategija energetskog razvoja Republike Srpske do 2030. godine je urađena u avgustu 2010. godine, i u njoj je zaključeno da se sektor grijanja nalazi u veoma teškom i kompleksnom položaju.

U Strategiji ruralnog razvoja grada Banjaluka 2010-2015, koja je urađena u februaru 2010. godine, spominje se smanjenje negativnih uticaja energetske potrošnje i korištenja fosilnih goriva, te istovremeno povećanje obnovljivih izvora energije, što bi trebalo da bude jedan od glavnih ciljeva Banjaluke.

“Region Banjaluke ima geotermalne resurse relativno blizu površine. O ovome se raspravljalo samo u teorijskim studijama, međutim nije bilo geotermalnih istraživanja koja bi potvrdila potencijal eksploatacije geotermalnih resursa. U ovom trenutku geotermalna energija ostaje mogućnost za daleku budućnost”, stoji u ovom dokumentu.

Emisija zagađenja od mazuta

Emisija zagađenja od sječke

Izvor: Nezavisne / Autor: Biljana Popović

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/grijanje-na-sjecku-drasticno-manje-zagadjuje/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])