Državni fakulteti u Srpskoj gube bitku sa privatnim

Objavljeno: 30. 9. 2016 u 20:21h

Oko 3.000 brucoša upisalo je državne fakultete u Republici Srpskoj, dok je više od pola mjesta ostalo prazno.

U banjalučkom Univerzitetu u 16 fakulteta bilo je mjesta za 3.331 brucoša, ali je prijemne ispite polagalo tek 1.232, što prethodnih godina nije bio slučaj.

Interesovanje za Pravni fakultet pokazalo je samo 150 studenata, za razliku od prethodnih godina, kada je ovaj fakultet bio najpopularniji, sa oko 500 zainteresovanih brucoša. Po svemu sudeći, amfitetari državnih fakulteta ove godine biće poluprazni, a glavni razlog, kažu brucoši, su bolji uslovi na privatnim fakultetima.

Ni Univerzitet u Istočnom Sarajevu se ne može pohvaliti, jer je od 2.924 mesta, prazno ostalo skoro 1.000.

Da državni fakulteti polako gube bitku sa privatnim potvrdio je Goran Vučić, predsjednik Unije studenata banjalučkog Univerziteta.

“Razlog manjka brucoša je što je za fakultet stasala poslijeratna generacija, pa smo i očekivali nešto manje studenata. Međutim, jedan od glavnih razloga su privatni fakulteti, za koje se studenti iz godine u godinu sve više odlučuju” – kaže Vučić.

Iako nekoliko puta skuplji, privatni fakulteti postali su velika konkurencija državnim, a studenti iz cijele RS kao glavnu manu državih fakulteta navode neprofesionalnost i mnogo dodatnih troškova.

Saša K, brucoš iz Dervente, odlučio se za privatni fakultet, prije svega, jer na državnim, kaže, nema dovoljno prakse.

“Upisao sam menadžment na privatnom fakultetu, jer su tamo bolji uslovi, redovna predavanja i imaju dosta prakse” – tvrdi on.

Pored brucoša, sve više studenata sa državnih fakulteta prelaze na privatni.

“Dešavalo se da čekamo profesora tri sata, kako na predavanjima, tako i na ispitima, mijenjaju se rasporedi kome kako odgovara. Dok se na privatnom fakultetu nikada nije desilo da profesor kasni. Održe predavanje i kada se samo jedan student pojavi, svi su dostupni studentima u bilo koje doba dana” – kaže Branka Borić, koja je studirala novinarstvo na Fakultetu političkih nauka, a zatim prešla na privatni fakultet za novinarstvo i komunikologiju.

Simo Jokanović, prorektor za nastavu banjalučkog Univerziteta, potvrdio da je manje srednjoškolaca ove godine završilo školovanja, zbog čega ih je manje i na fakultetu.

“Kriterijumi na javnim fakultetima su stroži, profesori odgovorno rade, a to što mladi žele da lakše i brže dođu do diplome ne želim da komentarišem “– rekao je Jokanović.

Zvaničnih podataka o broju upisanih brucoša na privatne fakultete nema, ali sa nekoliko fakulteta potvrđeno je da je zainteresovanih više nego ikad.

Cijena nije presudna

Godina na državnim fakultetima košta oko 480 KM, ali tokom školovanja, tvrde studenti, imaju mnogo dodatnih troškova – knjige, administracija, te prijave za neke ispite koje se plaćaju 25 KM.

Pokazalo se da su studenti spremniji da u ratama plate školarinu na privatnim od 1.800 do 3.000 KM, u koju su uračunati svi troškovi tokom cijele godine.

Izvor: Blic

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/drzavni-fakulteti-u-srpskoj-gube-bitku-sa-privatnim/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36