Broj pijanih vozača se ne smanjuje: Ljubav prema kapljici jača od straha od kazni

Objavljeno: 16. 1. 2018 u 18:09h

Banjalučani su u prvih 10 dana ove godine „zaradili“ više od 8.000 KM kazni i to samo zato što su vozili pijani ili koristili telefon tokom vožnje.

Sudeći po podacima Policijske uprave Banjaluka, spisku prazničnih troškova za hranu, piće, poklone i slavlja, Banjalučani su dodali i troškove kazni.

U periodu od 1. do 11. januara kažnjeno je 35 vozača zbog toga što su vozili pijani i prekoračili dozvoljenu brzinu.

Pored toga, policajci su u istom periodu kaznili i 31 vozača zbog korišćenja telefona tokom vožnje, zbog čega će morati da plate kaznu od 100 do 300 KM.

Primjera radi, zbog telefona je tokom 6 mjeseci prošle godine, kažnjen ukupno 231 vozač. Ako se za uzorak uzme ovih 10 dana, prvih 6 mjeseci ove godine biće ih preko 500.

I tako dok većina kuka i brine kako preživjeti poskupljenja i kakav će im život biti poslije akciza, odričući se mnogih stvari, ipak se alkohola i telefona za volanom ne odriču.

U sred krize i poskupljenja građani su zaradili još i kazne koje će morati da plate ukupno 8.230 KM.

Ako se po jutru dan poznaje ovim tempom, iz džepova Banjalučana će do kraja godine otići skoro 300.000 KM samo zbog ovih prekršaja, što ponovo pokazuje koliko su građani skloni kršenju zakona i da im kazne nisu prepreka.

Sa ljudima koji pijani sjedaju za volan bori se RS, ali i cijela Evropa, poručuje direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja Milija Radović.

“Protiv nesavjesnih vozača se borimo kaznama, ali i raznim kampanjama koje ukazuju na bezbjednu vožnju, kao i opasnost od vožnje pod uticajem alkohola. Policija radi svoj posao, ali novi Zakon o bezbjednosti saobaćaja na neki način je doprinijeo a na neki način napravio problem. Tako da nam tom svemu još mora da se radi” – kaže Radović.

Dodaje da su po starom zakonu, vozači sa 1,0 promila išli u stanicu na trežnjenje, a danas idu tek sa 1,5 promila, što je znatno povećalo broj pijanih ljudi za volanom.

Iako se pokazalo da su alkohol i brzina glavni uzrok saobraćajnih nesreća, broj pijanih vozača se ne smanjuje, a sve više im se pridružuju i oni koji nesreće uzrokuju koristeći telefon dok voze.

Poznato je da alkohol smanjuje reflekse i sposobnosti vozača, a stručnjaci upozoravaju da korištenje telefona utiče na vozača isto kao i nekoliko promila u krvi.

Iako je većina vozača svjesna da takvim ponašanjem dovodi u opasnost svoj i život drugih učesnika u saobraćaju, ali ipak kažu da ne mogu da se kontrolišu. Tome su svakako doprinijele društvene mreže i činjenica da smo dostupni na internetu 24 časa.

Ni biciklisti ne paze

Nisu samo vozači automobila zavisnici o telefonima, primjetno je da ni mnogi biciklisti ne gledaju kuda idu, jer “ne skidaju” oči sa mobilnog.

Međutim, biciklisti nisu „imuni“ ni na alkohol. Nije rijedak slučaj da se u bolnicu dođe povrijeđeni biciklista, kome nađu alkoloh u krvi, što je, smatraju mnogi, velika opasnost i po prolaznike.

Izvor: Blic/ Tanja Vukomanović

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/broj-pijanih-vozaca-se-ne-smanjuje-ljubav-prema-kapljici-jaca-od-straha-od-kazni/||claudebot