Borba protiv zla ne smije biti zaboravljena

Objavljeno: 28. 7. 2016 u 15:48h

“Borili smo se svi – moja majka, braća, drugovi, kao i sva ostala djeca koja su mogla da drže bilo kakvo oružje u rukama. I svaki trenutak je bio mnogo težak, ali daleko najgore je bilo vrijeme provedeno u logoru, odakle smo lavovski pokušavali da pobjegnemo.”

Tim riječima je devedesetogodišnja Branka Bjelajac iz okoline Prijedora evocirala uspomene na podizanje ustanaka protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu, čija je 75. godišnjica juče obilježena širom Srpske. Ovoj hrabroj ženi ni godine nisu bile prepreka da dođe na Banj brdo nadomak Banjaluke, kako bi odala počast borcima NOR-a. Očiju punih suza starica kaže da je u rat krenula sa 15 godina, te da su joj ubili oca, samo zato što je znao njemački.

“Majka, braća i ja ostali smo bez igdje ičega. Sva imovina nam je zapaljena. Među nama je vladao strah i trepet, jer su fašisti ubijali koga su stigli”, prošaputala je ona.

Zajedno sa njom na spomenik palim borcima NOR-a vijence su položili i ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Milenko Savanović, ministar industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić, te delegacije grada Banjaluka, boračkih kategorija stanovništva i SUBNOR-a i ostali.

Savanović je istakao da je mnogo Srba stradalo i da srpski narod treba da zna svoju istoriju kako mu se ne bi ponavljala.

“To zlo NDH, koja je proglašena 10. aprila 1941, u sastavu je imala područja na kojima je živjelo oko 1,9 miliona Srba nad kojima je počeo teror. Počelo je nešto neviđeno u civilizovanom svijetu, ubijanje i progon ljudi samo zato što su Srbi, Jevreji, Romi, antifašisti”, rekao je Savanović.

Oni su, prema njegovim riječima, bili fokusirani da uguše bilo koji oblik otpora politici koju su vodili.

“Devedesetih godina prošlog vijeka ponovo se pojavila politika čiji je cilj bio da protjera Srbe sa ovih prostora, što je vojno i političko rukovodstvo Srba tada prepoznalo – naglasio je Savanović i dodao da je srpski narod stvorio RS braneći pravo na život i teritoriju.

Đokić je naglasio da se narod RS nalazi u koloni sa drugim narodima koji su bili antifašisti i koji su uspjeli da pobijede najveće zlo, fašizam.

Predsjednik Narodne skupštine RS Nedeljo Čubrilović, čestitavši Dan ustanka u borbi protiv fašizma svim učesnicima NOB-a i stanovnicima, poručio je da je srpski narod Krajine ovim ustankom među prvima u Evropi pokazao kojim putem će krenuti.

Polaganjem cvijeća na spomen-obilježje palim borcima NOR-a ovaj veliki dan za srpski narod obilježen je i u Donjoj Trnovi kod Ugljevika, Mrkonjić Gradu, Sokocu, Stanarima, kao i na drugim lokacijama u RS.

Povelja

Banjalučka gradska organizacija SUBNOR-a dodijelila je Petru Đokiću jubilarnu povelju povodom 70 godina od oslobođenja Banjaluke u Drugom svjetskom ratu.

Povelja mu je dodijeljena za njegovanje tradicija i očuvanje tekovina NOR-a, a uručio ju je predsjednik banjalučkog SUBNOR-a Rade Džajić.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/borba-protiv-zla-ne-smije-biti-zaboravljena/?utm_source=PovezaneVijesti&utm_medium=Blcom&utm_campaign=PovezaneVijesti||claudebot