Zaprašivanje u Banjaluci počinje u martu

Objavljeno: 12. 2. 2016 u 08:55h

Zaprašivanje komaraca u Banjaluci i ove godine će ići po ustaljenom planu, a iznos koji je predviđen gradskim budžetom za ove namjene, isti je kao i prošle godine.

Javna nabavka za pružanje usluga sistematske dezinsekcije biće pokrenuta u drugoj sedmici marta, poslije čega će raspored zaprašivanja i aktivnosti na uništavanju komaraca ići prema planu koji su odredili nadležni iz gradskog Doma zdravlja.

Kako smatraju u Odsjeku za obrazovanje, zdravstvo i socijalnu zaštitu, postojeća sredstva trebalo bi da budu dovoljna za sprovođenje plana dezinsekcije i deratizacije.

Opasni virusi

“U budžetu grada planirana su sredstva u ukupnom iznosu od 125.000 maraka za usluge deratizacije i dezinsekcije, što je na nivou prošle godine. Početkom februara 2016. godine pokrenuta je javna nabavka za pružanje usluga izvođenja obavezne, sistematske i preventivne proljećne i jesenje deratizacije za 2016, 2017. i 2018. godinu. Javna nabavka za pružanje usluga sistematske dezinsekcije na području grada za navedene godine biće pokrenuta u drugoj sedmici marta 2016. godine”, kaže šef ovog odsjeka Milenko Malinović.

U ovoj godini, strah od komaraca, a pogotovo od najezda ovih insekata, koje su se ranijih godina već dešavale u bliskom okruženju, pojačan je zbog pojave novih virusa za koje se vjeruje da ih prenose komarci. I ranije je postojao strah od Denga groznice, virusa Zapadnog Nila i drugih, a od samog početka ove godine, javnost je bombardovana izvještajima o epidemiji zika virusa, koji se prenosi i ujedom komarca.

U Republici Srpskoj, BiH, kao i u Banjaluci, još nema naznaka da bi mogle biti pojačane aktivnosti na suzbijanju komaraca u većoj mjeri nego ranijih godina. Kako kažu u Gradskoj upravi, postojeći plan je napravljen krajem prošle godine i dobio je saglasnost nadležnih.

“Iz Doma zdravlja je 2. decembra 2015. dostavljen program i plan deratizacije, dezinsekcije i dezinfekcije na području grada za 2016. godinu i on je upućen gradonačelniku, koji je dao saglasnost. Navedeni program biće realizovan u skladu s planiranim novčanim sredstvima”, kaže koordinator za saradnju sa medijima u Gradskoj upravi Milenko Šajić.

Treba pojačati zaprašivanje

Građani smatraju da bi i bez najnovijih virusa i epidemija bilo potrebno uložiti više sredstava, ali i truda da bi ovaj posao bio obavljen temeljno i na vrijeme svake godine.

“Dešavalo se prethodnih godina da u nekim dijelovima grada ne možete da živite od komaraca. Pogotovo oko vode i u nekim prigradskim naseljima. Mislim da je to stavka s čijim bi se povećanjem složili svi građani, i to ne iz straha od zika virusa ili čega god, nego zato da ljeti možemo preživjeti od tih napasti. S virusom ili bez njega, ukoliko se može pojačati to zaprašivanje, ili nabaviti neki preparat koji ne škodi pčelama i ostalim životinjama, za to bi vrijedilo dati novac”, kaže Banjalučanin Milenko Bošković.

Podsjetimo, tokom najezda komaraca proteklih godina, u pomoć pri suzbijanju ovih insekata priskakali su i iz susjedne Hrvatske i Srbije. Prema preporukama stručnjaka, zaprašivanje bi trebalo izvoditi sedam puta, od marta do oktobra, s tim da se zaprašivati može i više puta, ukoliko se desi vanredna situacija, odnosno najezda ovih insekata.

Šta možete sami uraditi:

Prema preporukama Instituta za javno zdravstvo i građani mogu sami uraditi mnogo u vezi s pitanjem smanjenja pojave komaraca u svojim dvorištima i okolini. Prema njima, najefikasniji način jeste pronalaženje legla i uništavanje, a to se postiže isušivanjem legla komaraca, odvođenjem vode i zatrpavanjem legla. Potrebno je:

  • Ukloniti sve predmete oko kuće u kojima se nakuplja voda. Redovno prazniti vodu iz starih auto-guma, saksija za cvijeće i posuda svih vrsta u kojima se može zadržati voda.
  • Pokositi travu i ukloniti grane drveća iznad legla da bi se ubrzalo sušenje.
  • Sanirati neravnine terena u kojima se zadržava voda (lokve, odvodi).
  • Očistiti i dezinfikovati septičke jame, koje je potrebno držati hermetički zatvorene, sa očišćenim i dezinfikovanim kanalima.
  • Čišćenje obližnjih korita potoka i rijeka od nanosa i otpadaka.
  • Zaštititi prozore i vrata mrežama protiv insekata.

Izvor: pressrs.ba

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/zaprasivanje-u-banjaluci-pocinje-u-martu/?utm_source=NajnovijeVijestiSidebar&utm_medium=Blcom&utm_campaign=NajnovijeVijestiSidebar||claudebot