Trećina nudila mito tokom istraživanja u kampanji “Prijavite korupciju”

Objavljeno: 6. 4. 2017 u 09:37h

Trećina ispitanika je ponudila novac državnim službenicima na vlastitu inicijativu iako im to niko nije tražio, a 16,7 odsto ispitanih građana smatra da je korupcija prihvatljiv oblik ponašanja.

Istraživanje je rađeno u 134 opštine u BiH, a na 1.200 ispitanika.

To su potvrdili iz Kancelarije koordinatora za reformu javne uprave BiH, koja uz pomoć saradnika na više nivoa sprovodi kampanju “Prijavite korupciju”.

“Primarni cilj jeste producirati priručnik za državne službenike kojim će se obučavati o pojmovima kao što su korupcija kako bi se na što bolji način izgradio njihov kapacitet za borbu protiv ovog problema”, kazala je Una Bejtović, ekspert na projektu.

Prema njenim riječima, važno je pozvati institucije da proces prijavljivanja korupcije pojednostave, te pokazati građanima koliko je važno da svaki takav slučaj prijave.

Pomenuto istraživanje je pokazalo i da je veliki problem neupućenost građana, jer 41 odsto njih uopšte ne zna gdje i kome prijaviti korupciju. Poražavajuća brojka je i 56,5 odsto ispitanika koji smatraju da nema nikakve svrhe da prijave korupciju. Ništa bolji rezultat nije dobijen ni na pitanje o tome da li je prihvatljivo da državni službenik dobije posao preko porodičnih ili prijateljskih veza jer je svaki deseti ispitanik odgovorio potvrdno.

Inače, u RS je danas počela druga faza obuke za izradu planova integriteta u cijelom javnom sektoru radi poboljšanja i prevencije u borbi protiv korupcije.

“Drugom fazom obuke će biti obuhvaćeno više od 1.000 institucija, odnosno cjelokupan javni sektor”, rekla je Jelena Vukadinović, pomoćnik ministra pravde RS.

Emina Pešić, predstavnik Antikorupcione mreže u BiH “Akaunt”, kaže da se drugom fazom obuke rade procjene izloženosti korupciji.

“Planovi integriteta su pokazatelj predanosti institucija da rade na transparentan način, koji omogućava jednak i pravedan pristup svima kada je riječ o uslugama, zapošljavanju i funkcionisanju BiH”, istakla je Pešićeva.

Prema podacima MUP-a RS, u 2016. godini otkrivena i prijavljena su 353 djela koruptivnog karaktera, što je za 15,6 odsto manje nego u godini prije, kada je bilo 412 krivičnih djela. Tužilaštvima je podnesen 221 izvještaj o korupciji, što je takođe manje u odnosu na 2015, i to za 14 odsto.

Najbrojnija djela korupcije su bila nesavjestan rad u službi – 69, poslovna prevara 60, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja 54, pronevjera 54, zloupotreba ovlaštenja u privredi 30.

Kada je riječ o aplikaciji “Prijavi sumnju na korupciju”, koja se nalazi na portalima svih ministarstava Vlade RS, ukupno od njenog nastanka prijavljena su 222 slučaja korupcije.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/trecina-nudila-mito-tokom-istrazivanja-u-kampanji-prijavite-korupciju/||claudebot