Školske slavine i dalje opasne

Objavljeno: 3. 10. 2016 u 14:49h

Ispravnu vodu za piće još nemaju sve škole u RS, a kako bi učenici imali higijenski ispravnu vodu, u područnim školama je kupuju ili je od kuće nose u đačkim torbama.

Na pitanje koliko takvih škola ima u RS u Ministarstvu prosvjete i kulture RS odgovaraju da ne raspolažu podacima da neka škola nema vodu ili je neispravna za piće.

”Vodosnabdijevanje škola u direktnoj je vezi s vodosnabdijevanjem lokalnih zajednica. Nužno je da voda bude ispravna na nivou cijele opštine kako bi bila ispravna i u datoj školi”, rekli su u tom ministarstvu.

Zbog nedostatka hemijski ispravne vode, u OŠ ”Ćirilo i Metodije” u Glavičici, kod Bijeljine, koja ima 260 učenika, kažu da se snabdijevaju bunarskom vodom jer selo nema gradski vodovod. Dodaju da u područnoj školi voda nije bakteriološki ispravna i da je koriste samo za održavanje higijene prostorija.

U toj školi kažu da kada vode nestane u bunaru, idu po komšiluku i dovlače je u kanisterima, ali da rade na pronalasku donatora. Škole u Kravici i Konjević Polju poslije velikih kiša vodu moraju da hlorišu kako bi mogli da je koriste. ‘

‘U Konjević Polju radimo analize i poslije velikih kiša moramo da je hlorišemo jer imamo poseban bazen, ali vodu često i kupujemo u balonima i držimo u hodnicima. Vodu plaćamo iz materijalnih troškova škole”, rekla je Olivera Bejatović, direktorica škole.

U Osnovnoj školi ”Jovan Cvijić” u Drinjači u područnoj školi imaju aparate za vodu.

”U dvije područne škole imamo 69 učenika, a opština nam pomaže u vezi s nabavkom vode. Ne možemo uvijek da obezbijedimo dovoljne količine, pa učenici vodu nose i od kuće. Za higijenu prostorija koristimo tehničku vodu, a problem je pitka”, rekao je Goran Radulović, direktor te škole.

Voda u flašicama koju nose od kuće sastavni je dio đačkih torbi u školi ”Đorđo Panzalović” u Derventi.

”Imamo tehničku vodu, dok vodu za piće djeca donose jer voda u školi nije najsigurnija”, rekao je Željko Stjepanović, direktor škole.

I na području Prijedora područne škole imaju nedostatak pitke vode, ali taj problem i rješavaju.

”Mislim da ćemo u narednih mjesec dana u područnoj školi Čarakovo uspjeti da riješimo snabdijevanje pitkom vodom jer je prošao gradski vodovod i sada smo u fazi da radimo finansijsku konstrukciju prikopčavanja škole na taj vodovod. Ostaje područna škola u Zecovima, gdje nemamo pitku i kupujemo boce s pitkom vodom za djecu i zaposlene, dok smo u školi u Rasavcima uz pomoć donatora riješili to pitanje”, rekao je Stevica Džogazović, direktor škole.

Dragan Gnjatić, predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS, kaže da je potpuno nevjerovatno da u školama nema ispravne vode za piće, te da to treba da rješavaju nadležni organi.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/skolske-slavine-i-dalje-opasne/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])